Dolar ve euro fiyatlarında artış hızlandı! (Dolar kuru ne kadar oldu?)

Sanayi üretiminin ardından  Dolar  ve euroda  artış  hızlandı! İstanbul , 9 Ocak 2017 küresel piyasalardaki gelişmelerin etkisiyle yeni haftaya rekor kırarak başlayan  Dolar  ve eurodaki  artış  , sanayi üretiminde artışın düşük kalmasının etk

milliyet
0

ABD para birimi , haftanın ilk işlemlerinde geçen hafta test ettiği 3.6401 liralık zirveyi geride bırakarak 3.6576 liraya  kadar  tırmanan  Dolar  , daha sonra yeni tarihi zirve 3.6774 liraya  kadar  çıktı.  Dolar  , sanayi üretiminin açıklanmasının ardından 3.6884 lira ile yeni rekor düzeye ulaştı.

Dolardaki tırmanışın da etkisiyle yükselen  euro  da , geçen haftaki 3.83 liralık rekorunu aşarak 3.8501 liralık yeni rekor düzeye çıkan  euro  da tarihi rekorunu 3.8706 lira ile tazeledi.  euro  da , sanayi üretiminin açıklanmasından sonra 3.8863 lira ile yeni rekor düzeye çıktı.

Dolar ve parite etkisiyle eurodaki hızlı tırmanışı , geçen Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi tetikledi. ABD verisi , tarım dışı sektörmlerde ücret artışlarında ilerlemeyi gösterdiği için , küresel piyasalarda , ABD Merkez Bankası nın 2017 yılında öngörülenden de çok faiz artışına gitme olasılığını güçlendirdi.

Faiz artışının beklenenden de çok olma olasılığı , başta lira olmak üzere ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =