Sel suları altında kalan seralarda sandallarla hasat

MERSİN’de geçen hafta meydana gelen  Sel  felaketi sonrası seraları sular  altında   kalan  çiftçiler , sandalla  hasat  yapıyor. Hasadın güçlükle ya da hiç yapılamaması nedeniyle sebze fiyatları da üçe katlandı.

hurriyet
0

Tarsus İlçesi’ne bağlı 12 mahallede bulunan seraları yutan  Sel   suları  çiftçilere geçit vermedi.  hasat  dönemi başlayan örtü altı patlıcan ve kabaklarını su dolu seralardan kurtarmak isteyen üreticiler , çareyi  hasat  ettikleri ürünleri  sandallarla  taşımakta buldu. Bel seviyesine gelen sulara giren üreticiler , zorlu koşullarda ürün topladı. Sera sahipleri , topladıkları ürünleri sandalla karaya taşıdı. 

Merkez Akdeniz ilçesi ile Tarsus’ta 60 bin dekarlık örtülü tarım arazisi sular  altında  kalırken , üreticiler yetkililerden gelecek yardımı bekliyor. Selden etkilenen 30 bin dekara yakın tarım arazisinin bulunduğu Tarsus’ta kurtarabildiği ürünü  kar  sayan üretici , tüm enerjisini ürünlerini  hasat  edebilmek için harcıyor. Daha önce  traktör  ve küfelerle taşınan ürünlerin bu sefer  sandallarla  taşınması ,  Sel   suları  karşısındaki çaresizliğin fotoğrafı olarak göz önüne serildi.

106 dönümlük serasının tamamı sular  altında   kalan  çiftçi Bilal Tekerlek , perişan olduklarını ifade ederek , "Sandalla yetişmiş olan mahsulümüzü toplamaya çalışıyoruz. Çocuklarımıza  okul  harçlığı çıkarabilmek için topluyoruz. Sandalla  hasat  yapmaya çalışıyorum. Tarih yazmış mı böyle bir şeyi? Ama biz yaptık , artık yok derlerse inanmayın. 106 dönüm yer işliyorum ve tamamı sular altında. Tohumlarımız çok pahalı , kabaklarımız sular altında. Patlıcan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =