Kabataş’taki Martı Projesi ilerliyor

Kabataş sahilinde geçtiğimiz aylarda yapımına başlanan , Kanatları açık bir  Martı  şeklinde tasarlandığı için kamuoyunda  Martı   Projesi  olarak da bilinen ,  Kabataş  Transfer Merkezi Projesinde denize doğru uzanacak iskeleler için kazık ça

hurriyet
0

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

Havadan bakıldığında denize doğru uzanan iskelelerin yavaş yavaş şekillenmeye başladığı görülüyor. İskelelerin yüksekliği ise şehrin siluetini bozmaması için 9 ,5 metreyi geçmeyecek. Projede deniz otobüsü , vapur ve deniz otobüsü iskeleleri yenilenecek. İnşaat nedeniyle  Kabataş  2 yıl deniz trafiğine kapalı kalacak. Proje kapsamında yaklaşık 90 bin metrekarelik alanın yeniden düzenlenmesi bekleniyor.

2005 yılında Mimar  Hakan  Kıran tarafından tasarlanan bu projeye 2016 yılında  metro  ilavesi kararı verildi. Projede otomobillerin geçtiği  yol  , yer altına alınıp tüm entegrasyon bu alanda sağlanacak. Proje ile  Kabataş  İskelesi , Kabataş-Taksim füniküler hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş  metro  hattı entegre olacak. Projeye göre , bölgede büyük eksiklik meydan ihtiyacı karşılanıp 10 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacak. Sahil şeridindeki  yeşil  bandı kesintisiz yayaya bırakacak. Böylelikle şu anda binlerce insanın tramvaya veya iskeleye ulaşmaya çalıştığı demirlerle çevrelenmiş dar kaldırımlar tarihe karışacak. Projede müze , sergi salonları ve otoparklar inşa edilmesi bekleniyor. Altta ve üstte geçiş alanlarında ihtiyaçlarını karşılayacak , büfe , pastane ,  gazete  bayii gibi üniteler yapılması planlanıyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =