Yeni dönem 1 Ocak ta başlıyor... İşte BES ile ilgili bilmeniz gerekenler...

Zorunlu  Bireysel Emeklilik Sistemi  nde (BES) otomatik katılımı dönemi için geri sayım başladı. Tasarrufların artırılması amacıyla  kamu  ve özel sektörde çalışanların işverenleri aracılığıyla  Bireysel Emeklilik Sistemi  ne otomatik ka

hurriyet
0

Zorunlu  Bireysel Emeklilik Sistemi  (BES) dönemine dair detaylar gelmeye devam ederken vatandaşlar ,  BES  te zorunlu  dönem  ne  zaman  başlayacak , ne kadar kesinti yapılacak? sorularına yanıt arıyor. Sisteme katılmak istemeyen çalışanlar ise  BES  ten çıkış hakkı olup olmadığını merak ediyor.  Otomatik katılım  dönemiyle  ilgili  en çok merak edilenler netleşmeye başladı.  İşte  , otomatik katılımlı  Bireysel Emeklilik Sistemi  hakkında en çok sorulan sorular ve yanıtları!

OTOMATİK KATILIM DÖNEMİ NE  zaman  BAŞLAYACAK?

Otomatik katılım dönemiyle  ilgili  en çok merak edilenlerin başında zorunlu BES’in ne  zaman  uygulamaya konulacağı.  Türkiye  de tasarrufların artırılması amacıyla  kamu  ve özel sektörde çalışanların işverenleri aracılığıyla Bireysel  Emeklilik  Sistemine (BES) otomatik katılımını öngören süreç 1  Ocak  ta başlayacak. Katılım tarihleri çalışan sayısına göre farklılık gösterecek. Bireysel  Emeklilik  Yasası’na göre; personel sayısı 250-1000 olan özel sektör ,  kamu  idareleri ve sosyal güvenlik kurumlarında çalışanlar 1 Nisan 2017 de , çalışan sayısı 100-249 olan işverene bağlı özel sektörde bulunanlar ise 1 Temmuz 2017 den itibaren zorunlu BES’e geçiş yapacak.

NE KADAR KESİNTİ OLACAK?

Yeni yılla birlikte ilk etapta bin ve üzerinde istihdamı olan özel sektör çalışanları sisteme dahil edilecek. Peki ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =