Yeni Türk Sazı "Tarab" tanıtıldı

Prof. İlhan Özkeçeci tarafından geliştirilen  Yeni   Türk  musikisi enstrümanı "tarab" , düzenlenen bir etkinlikle tanıtıldı.

haber7
0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi , Esenler Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) iş birliğiyle hazırlanan program , Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirildi. Yaylı çalgılar sınıfına giren tarabı projelendiren ve dizayn eden YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Bölümü Başkanı Prof. İlhan Özkeçeci , 1985 ten beri üzerinde çalıştıkları  Sazı  anlattı.

Konuşmasına 15 Temmuz dan bu yana ülkenin içinden geçtiği duruma değinerek başlayan Özkeçeci , "Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Umarım bu olaylar bir daha yaşanmaz. Böyle zorluklar atlattığımız bir zamanda ,  Yeni  Türk müziği enstrümanı tarabı müziğimize kazandırdığımız için çok mutluyum." diye konuştu.

Özkeçeci , tanbur ve rebap enstrümanlarından esinlenerek tarabı hazırladıklarını aktararak , Türk musikisine ilk defa tescilli bir saz kazandırıldığını vurguladı. Sazı bütün dünyaya tanıtmak istediklerini belirten Özkeçeci , şunları kaydetti:

"Tarab benim ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =