Biyolojik zenginlik alanı: Kızılırmak Deltası

Türkiye nin uluslararası öneme sahip sulak alanlarından  Kızılırmak   Deltası  , pek çok endemik bitki , balık ve kuş türünü bünyesinde barındırıyor.

milliyet
0

AA

Eşine az rastlanır önemli  Biyolojik  çeşitliliğe sahip olan deltada Türkiye de görülen 160 ın üzerindeki memeli türünün 33 ü ile 352 kuş türü de yaşıyor. Sulak alanları 11 bin 600 hektarı bulan  Kızılırmak   Deltası  , irili ufaklı çok sayıdaki gölü , sazlık alanları , ender subasar çayırlarıyla dikkati çekiyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer , AA muhabirine ,  Kızılırmak  ın Karadeniz e döküldüğü alanın da içinde yer aldığı 56 bin hektar genişliğindeki  Kızılırmak   Deltası  nın , Türkiye nin önemli sulak alanlarının başında geldiğini söyledi.

Deltanın 11 bin 600 hektarının sulak alan ekosistemleri ve bu sistemlerle ilişkili habitatların doğal ve yarı doğal alanlarını oluşturduğuna dikkati çeken Kılınçer , deniz , ırmak , göl , sazlık , bataklık , çayır , mera , orman , kumul ve tarım alanları gibi farklı yaşam alanları bulunmasının deltayı eşine az rastlanır önemli  Biyolojik  çeşitliliğe sahip kıldığını anlattı.

Deltadaki sulak alan ekosisteminin tamamı ile sistemle ilişkili doğal karakteri korunmuş habitatları kapsayan 21 bin 700 hektarlık alanın Sulak Alanların Korunması Etiketler: Kızılırmak  Deltası  , endemik bitki , balık , kuş ,

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =