Doğumunun 100. yılında Cemil Meriç anıldı

Düşünür yazar tercüman ve sosyolog  Cemil   Meriç  , Türk Ocakları İstanbul Şubesince düzenlenen , "Doğumunun 100.  yılında   Cemil  Meriç" adlı panelde anıldı.

haber7
0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel Etkinlikler Müdürlüğünün katkılarıyla hazırlanan , "Türk Düşüncesinin Vicdanı" temalı etkinlik , Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi nde gerçekleştirildi.

Cemil Meriç in kızı yazar Prof. Dr. Ümit Meriç , Türkiye deki önemli şahsiyetlerin evlerinin , Avrupa da olduğu gibi müzeye çevrilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Babasının , gözlerini 38 yaşında kaybettiğini hatırlatan Ümit Meriç , babasına duyduğu sevginin , bu sebeple çok farklı bir boyutta olduğunu aktardı.

Cemil Meriç in , kütüphanesindeki kitapları okuyamadığı için ağlayarak kokladığını anlatan Meriç , "Cemil Meriç gözlerini kaybetmeseydi , 12 ciltlik külliyatını bize bırakabilir miydi? Karanlıklar içindeki aydınlığı yakalayarak , gözü gören ama aydınlığı göremeyen insanlara iletmesi acaba mümkün olabilecek miydi?" diye konuştu.

Ümit Meriç ,  Cemil  Meriç in bir düşünce devi olduğunu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =