Ömer Koç’un koleksiyonundan Oscar Wilde sergisine

Mezarı halen hayranlarının öpücük izleriyle kaplı olan İrlandalı yazar  Oscar   Wilde  , ölümünden 116 yıl sonra en kapsamlı sergiyle Paris’te anılıyor.

haberturk
0

Usta edebiyatçı  Oscar   Wilde  , Dorian Gray’in Portresi’nde “Ben birini çok sevdim mi adını kimselere söylemem. Bir parçasını başkasına vermek gibi gelir” diyordu. Bu gizemli yazar , ölümünden 116 yıl sonra Paris’te kapsamlı bir sergiyle anılıyor.

2000’de , ölümünün 100. yılında Londra’da yapılacak sergiye finansman bulunamamıştı. Paris’teki sergiye sponsorluk içinse tek gönüllü isim ,  Oscar  Wilde’a hayranlığı bilinen  Koç  Holding Yönetim Kurulu Başkanı  Ömer   Koç  oldu. İrlandalı ünlü yazara ait orijinal eserlerin önemli bölümü kişisel koleksiyonunda bulunan  Koç  , ödünç verdiği belge , mektup ve nesnelerle retrospektife büyük destek sağlarken , planlama ve hazırlık süreçleriyle de yakından ilgilendi; sergi kataloğunda adını en üste yazdırdı. Nitekim Avrupa basını , “Ünlü Türk işadamı ve koleksiyoner , fikir babası olduğu serginin sponsorluğunu da üstlendi” diye yazdı.

WILDE , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =