Bertil Emrah Oder: Tartışmayı Cumhurbaşkanı’nın şahsından çıkarıp Meclis’in rolünü konuşmalıyız

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve anayasa hukuku uzmanı Prof.  Bertil   Emrah   Oder  Anayasa değişiklik teklifini yorumladı...

haberturk
0

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve anayasa hukuku uzmanı Prof.  Bertil   Emrah   Oder  ile AK Parti ve MHP’nin üzerinde uzlaştığı , Cumhurbaşkanlığı sistemini de içeren Anayasa değişikliği teklifini konuştuk. Prof.  Oder  , teklifin HSYK düzenlemesi gibi olumlu değişiklikler içerse de genel hatlarıyla TBMM’yi zayıflatacağını söylüyor...BERTİL  Emrah   Oder  KİMDİR?

* İzmirli. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Avrupa Birliği Enstitüsü mezunu , doktorasını Köln Üniversitesi’nde üstün başarı ile tamamlamış. Her yıl dünya çapında verilen ChicagoKent Karşılaştırmalı Hukuk ve Uluslararası Hukuk ödülü sahibi.

* 2011’den beri Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı görevini yürütüyor. Dünya Hukuk Fakülteleri Derneği (LSGL) Başkanlığı’na , Bilim Akademisi asli üyeliğine ve Tüm Avrupa Bilim Akademileri (ALLEA) Etik ve İnsan Hakları Kurulu’na seçilmiş.

*İnsan hakları , karşılaştırmalı anayasa hukuku ve Avrupa kamu hukuku gibi pek çok alanda yayınları var.

* AK Parti’nin Anayasa değişikliği teklifini genel hatlarıyla nasıl buldunuz?

Öncelikle bu çok köklü bir anayasal değişim anlamına geliyor. Parlamentonun rolü yeniden tanımlanacak ve işlevleri farklılaşacak. Bu model , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =