TELKODER Başkanı Arıak , fiberde  ortak   altyapı  kurulması gerektiğini söyledi.

haber7
0

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı Yusuf Ata Arıak , fiberde  ortak   altyapı  kullanımının sektörün en sıcak gündemini oluşturduğunu söyledi.

Turkcell , Vodafone , Türksat gibi sektörün büyük oyuncularının TELKODER üyesi alternatif operatörlerle bir araya gelerek kurmaya hazırlandıkları  ortak   altyapı  şirketinin önemine işaret eden Arıak , OECD ülkeleriyle karşılaştırıldığında , sabit geniş bant yaygınlık oranlarının Türkiye de çok düşük seviyede kaldığını ifade etti.

Arıak , Türkiye deki toplam  fiber  ağı uzunluğunun bu yılın ikinci çeyreği itibarıyla 272 bin kilometreye yükseldiğini ,  fiber  yaygınlık oranının ise yüzde 13 olduğunu bildirdi.

"Ortak  altyapı  şirketi kurulmalı"

Yüzölçümü , nüfus ve veri talebi göz önüne alındığında , Türkiye nin yüzölçümüne göre 16 kat daha fazla  fiber  uzunluğa sahip olması gerektiğini belirten Arıak , "Bu hedefe ulaşmayı sağlayacak  fiber  şebekenin yaygınlaşması için atılması gereken en önemli adım  ortak   altyapı  şirketinin kurulmasıdır." diye konuştu. 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =