Erzurum da  Binbir hatim  anısına doğaya 1001 ekmek bıraktılar

 Erzurum  da esnaf Muhittin Olçun , 481 yıl önce Pir Ali Baba tarafından başlatılan "Binbir Hatim" geleneği  anısına   doğaya   1001   ekmek  bıraktı

haberturk
0

Erzurumlu esnaf Muhittin Olçan Pir Ali Baba nın türbesinin bulunduğu dağa , 481 yıl önce Pir Ali Baba tarafından başlatılan "Binbir Hatim" geleneği  anısına  soğuk kış günlerinde yiyecek bulmakta zorluk çeken hayvanlar için  1001   ekmek  bıraktı.  hatim  geleneği kapsamında her yıl  doğaya  hayvanlar için  1001   ekmek  bıraktığını ifade eden Olçan , "Sadece evde yaşayan hayvanlara değil doğada yaşayan hayvanlara da bakalım. Onları unutmayalım" dedi.

"DOĞADA YAŞAYAN HAYVANLARA DA BAKALIM"

Erzurum da kışın dağların tamamen karla kaplanmasından dolayı dağdaki hayvanların yiyecek bulma sıkıntısı çektiğini belirten esnaf Muhittin Olçan , "Her yıl kış mevsiminde okunan  Binbir   hatim  zamanı Pir Ali Baba nın türbesinin bulunduğu dağa  1001   ekmek  getirip bırakıyorum. Burası  Binbir  hatimlerinin başladığı yerdir. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen in yardımları ile bu yıl da türbe civarına  1001   ekmek  bıraktım.

Aşırı soğuklarının yaşandığı bu günlerde  doğaya  bıraktığım  1001  ekmekle yaban hayvanları uzun bir süre aç kalmayacaktır. Bu bizim insani görevimiz. İnsanların aç kalmaması gerektiği gibi yaban hayvanlarının da aç kalmaması gerekiyor. Ayrıca sadece evde yaşayan hayvanlara değil doğada yaşayan hayvanlara da bakalım. Onları unutmayalım" diye konuştu.

Ekmekleri arkadaşlarının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =