Dünyayı istila edebilecek yeni tür

Bilim insanları , Etiyopya'da bulunan  yeni  bir karınca türünün , binlerce kilometrelik alana yayılarak diğer canlılara zarar verebileceği konusunda uyardı.

Etiyopya daki eski kilise ormanlarında canlı çeşitliliği üzerine araştırma yürüten bir grup bilim insanının , istilacı özellikler taşıyan karınca türü keşfettiği belirtildi.

Çalışmayı yürüten Kuzey Karolina Doğa Bilimleri Müzesinin internet sitesinde yer alan açıklamada , ormanlık alanda "süper koloni" formu izleri taşıyan  yeni  bir karınca türünün keşfedildiği ve bu türün dünyanın her yerine yayılarak birçok şeye zarar verebilecek nitelikte olduğu ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen araştırmacılardan Magdalena Sorger , keşfin iki nedenden dolayı önemli olduğunu kaydederek , "Keşif önemli çünkü birincisi , karıncalarda süper koloni formu çok nadir görülüyor , şimdiye kadar dünya genelinde süper koloni formu oluşturabilecek 20  tür  keşfedildi. İkincisi Lepisiota cinsindeki diğer türler. Avustralya daki Darwin Limanı nın birkaç günlüğüne kapatılması gibi daha önce tedirginlik verici şekilde gündem olmuştu bunlar" değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu karıncaları ormanlık alandaki kiliselerden birinin çevresinde bulduklarına değinen Sorger , bu türün büyük bir saldırı potansiyeli taşıdığını vurguladı.

"İNSANLARLA SEYAHAT EDİYOR"

"İstilacı türler sıklıkla insanlarla seyahat ediyor" ifadesini kullanan Sorger , süper kolonilerin tek bir yuvanın ötesine geçen koloniler ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =