Cezaevlerine biyometrik kontrol geliyor

 Cezaevlerine  kurulan  biyometrik  tarayıcılarla tutuklu ve hükümlülerin kayıt ve doğrulama işlemleri parmak ve avuç izi bilgileriyle yapılacak.

haberturk
0

Cezaevlerine kurulan  biyometrik  tarayıcılarla tutuklu ve hükümlülerin kayıt ve doğrulama işlemleri parmak ve avuç izi bilgileriyle yapılacak.

Cezaevlerinde son aylarda yürütülen çalışmalarla kimlik doğrulama işlemlerinde yeni bir uygulamaya geçiliyor.

Buna göre ,  Cezaevlerine  yerleştirilecek  biyometrik  tarayıcılar ile tutuklu ve hükümlülerin kimlik doğrulamaları parmak izi ve avuç izi bilgilerine göre yapılacak.

Uygulama kapsamında , tutuklu ve hükümlülerin kayıt işlemleri sırasında alınacak 10 parmak izi , avuç izi gibi  biyometrik  verileri , fotoğraflarıyla bir havuzda toplanacak.

Bu bilgilerle , mahkumun cezaevi dışına yapacağı her hareket izlenebilecek. Özellikle izinli , görevli veya hastane ziyaretlerinde cezaevinden çıkış yapan mahkumun , geri dönüş kontrolü açısından kritik öneme sahip olan bu sistemler ile şahısların takibi parmak izi verisine göre yapılabilecek.

Klasik parmak izi tarayıcılarından farklı olarak , şahıs doğrulamalarında 10 parmak verisinin kullanılıyor olması , sistemin en önemli ayrıcalığını oluşturuyor. Yapılan hareketler yönetim tarafından anlık takip edilebildiği gibi Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemine (UYAP) gerekli bilgilendirme de dijital olarak aktarılabilecek. Bilgiler , ayrıca diğer kolluk güçlerinin talepleri halinde , ulusal kimlik teşhis verisi olarak da ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 4 =