SpaceX uzaya göndereceği 4 bin 425 uyduyla internet sağlayacak

Elon Musk'ın kurucusu olduğu  SpaceX  şirketi  uzaya   göndereceği  4 binden fazla  uyduyla  dünyaya  internet  hizmeti vermek için ABD'de lisans başvurusu yaptı.

ntv
0

İlişkili Haberler İşadamı Musk , Mars planını açıkladı SpaceX Falcon 9 roketi fırlatma işlemi sırasında patladı

Mars ta koloni kurmak planını açıklayan uzay aracı ve roket üreticisi  SpaceX  şirketi  uzaya  ilişkin yeni planını açıkladı. ABD deki İletişim Komisyonu na başvuru yapan  SpaceX  yetkilileri  uzaya  4 bin  425  uydu göndermek için izin istedi.

Tesla Motors un da kurucusu olan Elon Musk ın sahibi olduğu  SpaceX  şirketi dünyanın yörüngesine yerleştireceği uydularla uzaydan  internet  hizmeti vermeyi amaçlıyor.

Güneş enerjisiyle çalışacak olan uydularla ilgili açıklama yapan şirket , "Bu proje sayesinde dünyanın her yerinde her zaman  internet  erişimi olacak" ifadelerini kullandı. Elon Musk daha önce de Mars ta koloni kurmak istediğini ve 10 yıl içerisinde 200 bin dolar bilet ücretiyle isteyen herkesi  uzaya  götüreceklerini söylemişti.

Çalışmalarına başlayan şirketin onay alması durumunda deneme uydularını 2017 de  uzaya   göndereceği  açıklandı. Ancak projenin tamamıyla hizmete girmesi 10 yıla yakın sürecek ve en az 10 milyar dolara mal olacak. Daha önce de Intelsat , SES , Telesat ve Boeing gibi şirketler benzer hizmetleri vereceklerini açıklamıştı. 

Dünyanın etrafına belirli aralıklarla yerleştirilecek olan uyduların proje tamamlandığında yerkürenin tamamına  internet  sağlaması hedefleniyor. 

Projeyi geçen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =