İlk Hz. Muhammed filmini bir Türk çekecekti

Sinema araştırmacısı Alican Sekmeç , 2004’te Antrak Dergisi’nde kaleme aldığı makalede , dünyadaki ilk Hz.  Muhammed  filminin 1920’lerde çekilmeye çalışıldığını söyledi.

haber7
0

Türk sinemasının ustaları Ömer Lütfü Akad , Metin Erksan , Halit Refiğ ve Memduh Ün gibi isimlerin öğrencisi olan sinema araştırmacısı Alican Sekmeç , 2004’te Antrak Dergisi’nde kaleme aldığı makalede , dünyadaki ilk Hz.  Muhammed  filminin 1920’lerde çekilmeye çalışıldığını iddia etti.

Alican Sekmeç , “Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi” filmiyle tekrar gündeme gelen o film girişimiyle ilgili Habertürk e konuştu. 

‘VEDAT ÖRFİ BENGÜ FİLMİN SENARYOSUNU YAZMIŞ’ 

Mısır sinema tarihi kaynakları ve Sekmeç’in makalesindeki iddialara göre; Vedat Örfi Bengü , 1924’te Amerikalı ünlü sinema yıldızı Betty Blythe ve yönetmen Edward Jose ile tanıştı. İkili , Bengü’ye o günlerde Hz. Muhammed’in hayatını anlatan bir senaryo yazmasını teklif etti. 

Bengü , 1925’in ilk aylarında senaryoyu bitirdi ve karşılığında 10 bin Frank aldı. Bengü , filmin prodüktörlüğünü üstlenecek Marcus&Steiger film şirketinin temsilcisi ve filmin yönetmeni olarak , başrolü Mısırlı jön Yusuf Vehbi’ye teklif etti.

Vehbi teklifi kabul etmeyince , film şirketi kendisini ikna etmek için Almanya’dan Dr. Kraus’ı , Türkiye’den de Vedat Örfi Bengü’yü Mısır’a yolladı.

‘EZHER ULEMASI TEPKİ ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =