Maliye Bakanı Ağbal: Dizelde vergi artış planımız bulunmuyor

 Maliye   Bakanı   Naci Ağbal  , TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu nda görüşülmekte olan tasarıyla yeni araç alımında ÖTV yi  fiyat  , emisyon ve  motor  hacmine göre farklılaştırma konusunda yetki aldıklarını belirterek , Şuanda  dizel  araçlara dönü

hurriyet
0

Maliye  Bakanı   Naci Ağbal  , TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu nda görüşülmekte olan tasarıyla yeni araç alımında ÖTV yi  fiyat  , emisyon ve  motor  hacmine göre farklılaştırma konusunda yetki aldıklarını belirterek , "Şuanda  dizel  araçlara dönük emisyona dayalı  vergi   artış   planımız  bulunmamaktadır" dedi. 


Ağbal , emisyona göre ÖTV nin farklılaştırılması yetkisinin  dizel  araçlarda  vergi  artışına neden olacağına ilişkin yorumlar üzerine şu açıklamayı yaptı:

Yaptığımız düzenleme neticesinde piyasada  fiyat  dengelerini değiştirecek bir vergileme  planımız  yok. Burada sadece  motor  hacmine dayalı vergileme sistemini değiştiriyoruz. Vergiyi satış fiyatına , emisyona  göre farklılaştırmaya yetki alıyoruz. Biz burada sadece yetki alıyoruz. Ne  zaman  ne şekilde bu yetkiyi kullanacağımız bütçeleme meselesidir.  Spekülasyon oluşumuna imkan vermeden gerekeni yaparız" dedi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =