Kötü yakıtın zararları cep yakıyor

 Kötü   yakıt  kullanmak , aracın  yakıt  türüne göre masraflı arızalara neden olabilir.

haber7
0

Ucuz olduğu için ya da bilmeyerek kötü  yakıt  almak , aracınızı ciddi zarar verebilir. Bu durum da yakıttan tasarruf etmek isterken sizi çok büyük maliyetlerle baş başa bırakabilir.

Sütsüz kaşar , arısız bal yapılan bir ülkede yaşıyoruz. Yakıtta ise solvent denilen çözücü maddeyle hilekarlık yapılabiliyor. Solvent , motorda ateşleme ve püskürtme zamanlamasını değiştiriyor. Dolayısıyla aracın motorunda zamanla arızalar meydana geliyor.

KÖTÜ YAKITIN ZARARLARI

Yeni motorlar , eski motorlara göre solvent ve benzeri katkılardan daha çok etkileniyor. Benzinli motorlarda enjektörlerin tıkanmasıyla oksijen sensörü düzensiz çalışmaya başlıyor , katalizör arıza veriyor

Dizel motorlarda ise tehlike daha büyük. Gücünü yüksek basınçla elde eden motorlar , kötü  yakıt  kullanıldığında  yakıt  sistemi arızalarıyla karşı karşıya kalabiliyor.

İSTASYONUNUZU DEĞİŞTİRMEYİN

Öncelikle yaygın olarak söylenen bir cümle var: Yakıtı bildiğin yerden al. Diyelim ki alışık olduğunuz istasyona uzaksınız. O halde tanınmış markaları tercih etmek gerekiyor. Ayrıca bir yerden  yakıt  aldığınızda , tekrar alana kadar fişinizi saklayın.

ANAHTARI VERİRKEN ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =