DAEŞ in 10 kişilik kadın hücresi çökertildi

Fas ta terör örgütü  DAEŞ  e düzenlenen operasyonlarda , örgütün "tamamı kadınlardan" oluşan bir hücresinin çökertildiği bildirildi.

milliyet
0

AA

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada , "güvenlik güçlerinin  Kenitra , Tantan , Sidi Süleyman , Sela , Evlad Tayme , Zagura ve Sidi et-Taybi  kentlerinde gerçekleştirdiği operasyonlarda  DAEŞ  in  kadın  yapılanmasına ait 10   kişilik  terör hücresinin çökertildiği ve zanlıların gözaltına alındığı"  belirtildi.

Operasyonların , Fas istihbarat biriminin Adli Araştırmalar Genel  Müdürlüğü Merkez Ofisi ne bağlı terörle mücadele timleri tarafından  gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada , gözaltına alınan kişilerin  DAEŞ  adına  Fas’ta istikrarı sarsacak nitelikte intihar eylemleri hazırlığında oldukları  ifade edildi.

Açıklamada ayrıca gözaltına alınan şahıslarla beraber patlayıcı  yapımında kullanılan çok sayıda kimyasal maddenin ele geçirildiği , söz konusu  şahısların patlayıcı yapımı konusunda eğitim gördüğünün belirlendiği belirtildi.

Fas istihbarat birimi verilerine göre Suriye , Irak ve Libya gibi savaş  bölgelerinde sıcak çatışmalara katılan bin 579 Faslıdan , 758 inin  DAEŞ  ile  ilişkili olduğu aktarıldı.

 Ülkede 2002 den bu yana terör kapsamında düzenlenen operasyonlarda 2  bin 885 kişinin gözaltına alındığı ve bu kişilerden 275 inin savaş bölgelerinden  ülkesine dönen Faslılardan oluştuğu kaydedildi.

 

Etiketler:

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 3 =