Hızlı, güçlü ve güvenli: Alfa Romeo 4C

Fatih Altaylı yazdı:  Hızlı  ,  güçlü  ve güvenli:  Alfa   Romeo  4C...  Alfa   Romeo  İtalyan otomobil markalarının en köklü ve bana göre en prestijli olanıdır.

haberturk
0

 Alfa  Romeo  İtalyan otomobil markalarının en köklü ve bana göre en prestijli olanıdır.

“Ferrari ne oluyor?” diye sorabilir. Bir şey olmuyor. Ama  Alfa   Romeo  olmasaydı , büyük ihtimalle Ferrari diye bir şey de olmayacaktı.

 Çünkü  Alfa  fabrikası kurulduğu zaman ilerde Ferrari’yi yaratacak olan Enzo Ferrari henüz 10’lu yaşlarının başındaydı ve Enzo daha mektep talebesiyken  Alfa  yarışıyordu.  Alfa  fabrikası 1910 yılında kuruldu. Adını Yunan alfabesinin ilk harfi Alfa’dan aldığını zannediyorsanız yanılıyorsunuz.

 Alfa aslında bir kısaltma. Anonima Lombarda Fabbrica Automobili. Yani Lombarda Otomobil Fabrikası Ortaklığı.  Alfa   Romeo  adını alması ise bir başka otomobil üreticisi ile birleşmesinden sonra ama o ayrı hikâye.  Alfa  1910 yılındaki kuruluşundan hemen sonra yarış otomobilleri de üretmeye ya da ürettiği otomobillerle yarışmaya başladı. 1920’lerden sonra efsane haline gelen  Alfa   Romeo  yarış takımında Ascari ve Nuvolari gibi , otomobil yarışının efsane isimlerinin yanı sıra , 1930’larda  Alfa  Romeo’dan ayrılıp Ferrari’yi kuracak olan Enzo Ferrari de yer alıyordu.

 Alfa olmasaydı , Ferrari de olmazdı demem o yüzden.  Alfa  kuruluşundan itibaren şahane otomobiller üretti. Bana göre bunların arasında en öne çıkanı 8C olmuştur. Yıllar boyunca farklı karoserlerle üretildi ve 1930’lara damgasını vurdu. Zagato ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =