ABD den Porto Riko da Zika virüsüne karşı aşı deneyi

 ABD  den bir ilaç firması ,  Porto   Riko  da  Zika   virüsüne   karşı   aşı  denemesi yaptığını bildirdi

haberturk
0

ABD de bir ilaç firması ,  Porto   Riko  da  Zika   virüsüne   karşı   aşı  denemesi yaptığını açıkladı.

"Inovio Pharmaceuticals Inc." adlı firmadan yapılan açıklamada , ülkenin  Zika  virüsünden en fazla etkilenen bölgesi  Porto   Riko  da virüse  karşı  bir klinik araştırma başlatıldığı ve DNA bazlı ilacını  ABD  ve Kanada daki 160 gönüllü üzerinde deneneceği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen , Inovio Pharmaceuticals Inc. Üst Yöneticisi (CEO) Joseph Kim , sonuçların umut verici olması durumunda gelecek yıl virüs aşısını geliştirmeyi planladıklarını ifade etti.

Kim ,  Zika  virüsünün  Porto   Riko  da hızlı ilerlemesinin , "gerçek bir dünya ortamında önleyici aşıyla değerlendirilmesi için acil ve eşsiz bir fırsat" sunduğunu bildirdi.

Aşı denemesinin sonuçlarının yıl sonunda alınması bekleniyor. Bu arada , Ulusal Sağlık Enstitüleri nin de DNA bazlı bir  aşı  üzerine çalıştığı ve Walter Reed Askeri Araştırma Enstitüsü nün ise ekim ayında bir araştırma yapacağı duyuruldu.
Daha önce yapılan bir açıklamada ,  Porto   Riko  da 14 bine yakın  Zika  vakasının rapor edildiği ve bunların bin 244 nün hamile kadınlarda görüldüğü bildirilmişti.

AA

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =