Uyku apnesinin zararları

Sürekli uykusuzluk ve yorgunluk  Uyku  apnesi belirtisi olabilir.

haber7
0

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can ,  Uyku   apnesinin  tehlikelerine dikkati çekiyor.

“Uyku apnesi bütün organlarda , özellikle beyin , kalp ve kan dolaşımı sisteminde önemli hasarlara neden olabilir. Hastalar  düzenli olarak  Uyku  uyuduklarını düşünmelerine rağmen  sürekli uykusuzluk ve yorgunluk hali , uykuya  meyil , baş ağrısı , sinirlilik , depresyon , çabuk yorulma , genel isteksizlik hali gibi birçok sorunun ile  karşılaşabilir.

Gündüz aşırı uykululuk hali  Uyku   apnesinin  şiddetiyle doğru orantılıdır.  Uyku  apne sendromu olan kişilerde ani uykuya dalma eğilimi vardır. Hasta arabada kırmızı ışığı beklerken , sinemada ya da tiyatroda aniden uykuya dalabilir.”

Uykuda solunum durmasının zararları

“ Obezite , burun ve boğazda solunum yolların pasajını daraltan nedenler ve diğer solunum yolları rahatsızlıkları  uyurken solunumun 10 saniyeden hatta daha uzun süreyle durmasına yol açabilir. Solunumun durmasıyla kandaki oksijen seviyesi düşer. Bu durumda vücut daha fazla oksijen almaya çalışır. Bunun sonucunda hastada kalp çarpıntısı ve tansiyon yüksekliği ortaya çıkabilir.

Oksijen yetersizliği kişinin uykuda sık sık uyanmasına yol açar.  Uyku  apnesi ataklarının gece boyunca 5 defadan fazla tekrarlanması tehlikelidir. Çünkü sık sık uyanmak durumunda kalan hasta kaliteli bir  Uyku  uyuyamaz. Vücut ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =