Zika virüsüne karşı 3 metrekarelik "koruma kalkanı"

"Zika virüsü"nün de taşıyıcısı olan sivrisineklere  karşı  yüksek frekansta ultrasonik ses üreterek 3  metrekarelik   koruma  alanı oluşturan cihaz tasarlandı

haberturk
0

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (MYO) öğretim görevlileri ile öğrencilerinden oluşan ekip , "Zika virüsü"nün de taşıyıcısı olan sivrisineklere  karşı  yüksek frekansta ultrasonik ses üreterek 3  metrekarelik   koruma  alanı oluşturan cihaz tasarladı.

UÜ Teknik Bilimler MYO öğretim görevlileri Dr. Basri Kul , Nevin Karahan ve Pelin Akyuva ile üç öğrencinin tasarladığı , yakaya , çantaya , şapkaya takılabilen üç farklı boyuttaki cihaz , sivrisinekleri uzak tutarak kişiyi virüs riskine  karşı  koruyor.

"GÜNEŞ ENERJİSİYLE ŞARJ EDİLEBİLİYOR"

Güneş enerjisiyle şarj edilebilen cihaz , gece gündüz kullanılabiliyor. Nevin Karahan , yaptığı açıklamada , oğlunun sivrisinek ısırmalarından sonra ciddi alerjik reaksiyonlar gösterdiğini , "Sivrisineklere  karşı  kişisel bir  koruma  yapılabilir mi?" diye düşünürken , Dünya Sağlık Örgütü nün (DSÖ)  Zika  virüsü uyarısını yaptığını , onun üzerine bu cihazı tasarlamak için harekete geçtiklerini söyledi.

Zika virüsü bulaşan kişinin bunu fark etmediğini , hafif gribal enfeksiyon şeklinde geçirdiğini ifade eden Karahan , "Zika virüsü , özellikle bağışıklık sisteminin düşük olduğu çocuklarda , yaşlılarda ve özellikle gebelerde çok ciddi hasarlara neden oluyor. Özellikle gebelere bulaşması sonucu mikrosefali denilen kafatası normalden 30 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =