İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano , Türkiye ve  Avrupa  Birliği arasında sığınmacılara ilişkin imzalanan anlaşmanın geri çekilmesi , Türkiye’nin  kapıları  açması halinde bunun  Avrupa  için  yıkıcı  olacağını söyledi.

milliyet
0

Bakan Angelino Alfano , ana akım gazetelerden La Repubblica’ya verdiği mülakatta 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye ve AB arasında yaşanan gerilime de değindi.

AB’nin vize serbestisi getirmemesi halinde , Türkiye’nin geri kabul anlaşmasının sona ereceğine ilişkin açıklamaları hatırlatılan ve bunun ardından Balkanlar’dan İtalya’ya doğru yaşanabilecek göç akını karşısında bir planları olup olmadığı sorulan Alfano ,  “Türkiye   kapıları   açarsa  bunun tüm  Avrupa  için  yıkıcı  bir şey olacağı açıktır” dedi.

Bunun için uluslararası dikkat ve endişenin üst seviyede olması gerektiğini belirten Alfano , “2015’ten bu güne kadar yabancı savaşçılar akınını engellemek için 344 gemiyi kontrol altına aldık. Türkiye’deki gelişmeler endişe verici , çünkü orada , başka yerlerde de olduğu gibi göç , diplomatik ilişkilerimizde bile müthiş bir baskı silahı haline geldi” diye konuştu.

“ERDOĞAN İNSAN HAKLARINI HATIRLASIN , BİZ DE ARAP BAHARI’NI”

Türkiye’deki mültecilerin sayısının milyonlarla ifade edildiğinin altını çizen Alfano , “Erdoğan insan haklarını hatırlasın , ama biz , aralarında Libya nın da bulunduğu bazı ülkeleri yönetenleri kovmak suretiyle demokrasi ve daha iyi dönemlerin geleceği düşünüldüğü zaman , Arap Baharı’nın nasıl sonlandığını hatırlayalım” ifadelerini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =