Kalbinize yanlış yapmayın

Uzmanlar , çocuk yaşlarda beslenme alışkanlıklarında yapılan hataların gelecekte  kalp  hastalıklarına neden olabildiğini belirtiyor.

haber7
0

Çocuk yaşlarda sağlıklı beslenme ve spor alışkanlığı kazanan kişilerde  kalp  hastalıklarına yakalanma riskinin en aza indiğini ifade eden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Caner Topaloğlu , “Kalp-damar tıkanıkları , hipertansiyon ,  kalp  yetmezliği ve kalp-kapak hastalıkları ölümlerde büyük rol oynuyor. Bu hastalıkları önlemek elimizde. Bu nedenle  kalp  sağlığını çocukluk çağından itibaren kontrol altına almamız gerekli. Çocuklarımızı az tuz kullanımı , zengin lifli gıdaları tüketmeleri , yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmaları ve düzenli spor yapmaları konusunda yönlendirici olmalıyız.

Çocukken yapılan yanlışlar gelecekteki  kalp  rahatsızlıklarının temelini oluşturuyor. Doğru alışkanlıkları çocukluk çağında öğretirsek ,  kalp  ve damar hastalıklarını azaltmış oluruz" dedi.

Uzman Dr. Caner Topaloğlu , “Öncelikle kendimize kalbimiz gerçekten sağlıklı mı? sorusunu sormalıyız.  kalp  krizi geçiren veya  kalp  ve damar hastalıkları olanların yanı sıra ailesinde  kalp  sorunları yaşayan kişiler de düzenli olarak kardiyolog kontrolünde olmalı. Halkımız kalphastalıklarını pek önemsemiyor. Düzenli yapılan kontroller  kalp  hastalıklarını önlemede büyük başarı sağlıyor" dedi.

Okullarda anlatılmalı

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Topaloğlu ,  kalp  sağlığının öneminin çocukluk yaşlarda anlatılması ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =