Fiber altyapının ortak kullanılması gerekir

Türk Telekom dışındaki operatör şirketlerinin de katılımıyla  Fiber   altyapının  geliştirilmesi için  ortak  şirket kurulduğu önceki gün duyurulmuştu. Habertürk ten Deniz Çiçek in haberine göre Bakan Arslan ,  Fiber   altyapının   ortak  kulla

milliyet
0

Operatörler ,  Fiber   altyapının  kurulması için  ortak  altyapı şirketi kurarken , Türk Telekom

‘AYNI GÜZERGÂHA İKİ HAT DÖŞENMESİN’

Ortak  altyapının  hayata geçmesi ile aynı güzergâhta birden fazla  Fiber  altyapı döşenmeyeceğine işaret eden Arslan , mevcut  Fiber   altyapının  da tam kapasite kullanımının sağlanacağına dikkat çekti. Arslan; Turkcell , Vodafone , TÜRKSAT ve TELKODER arasındaki mutabakatı bu açıdan çok önemli gördüğünü söyledi.

Arslan , 21 milyon haneye Türk Telekom-Turkcell-Vodafone tarafından ayrı ayrı  Fiber  götürmek için yaklaşık 16.5 milyar dolar yatırımın gerekli olduğunu ,  ortak  altyapı için 3.9 milyar dolar yatırımın yeterli olacağını belirtti.

‘BAKIRDAN FİBER HATTA DÖNÜŞÜM SAĞLANMALI’

Mobil ve sabit genişbant iletişimde data kullanımının her yıl katlanarak arttığını hatırlatan Arslan , bakır ve koaksiyel altyapı ile belli yüksek hızlara erişmenin mümkün olamadığına işaret etti. Mevcut  altyapının  hızla  Fiber  altyapı ile değiştirilmesi gerektiğini kaydeden Arslan , “Özellikle 4.5G mobil iletişimi için teknolojinin sağladığı ve gelecekte sağlayacağı hızlara ulaşacak , sayıları hızla artacak ve kapsama alanları küçülecek baz istasyonlarına erişim için mutlaka güçlü ve geniş  Fiber  altyapıya ihtiyaç var’’ dedi.


Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =