Açıktan atama nedir? Nasıl yapılır?

Devlet kadrolarına yapılacak  Açıktan   atama  nedir?  Açıktan   atama   Nasıl  yapılır?

haberturk
0

Memur adaylarının çokca duyduğu ve karıştırılmaya müsait bir terim olan  Açıktan   atama  nedir?  Açıktan   atama   Nasıl  yapılır?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa istinaden  Açıktan   atama  türleri hakkında çeşitli tanımlamalar yer almaktadır. Bu bağlamda  Açıktan   atama  , merkezi atamalardan farklı bir  atama  türü olarak Devlet Memurları Kanununda listelenmiştir.

Merkezi  atama  , ÖSYM tarafından KPSS puanlarına göre yılda iki kez gerçekleştirilirken ,  Açıktan   atama  kendi içerisinde ikiye ayrılır.

-  Açıktan  ilk defa  atama  bir adayın sınavla yada sınavsız olarak ilk kez Devlet Memurluğuna atanmasıyla gerçekleştirilir.

-  Açıktan  yeniden  atama  ise Devlet Memurları Kanunu nun 92. maddesinde şöyle tanımlanmıştır.

İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenlerin ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunması ve bu sınıfın niteliklerini taşımaları şartıyla atanmalarıdır.

657 sayılı devlet memuru kanununun 86. maddesine göre; Memurların kanuni izin , geçici görev , disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma nedenleriyle işlerinden geçici olarak ayrılmaları halinde yerlerine kurum içinden veya diğer kurumlardan veya  Açıktan  vekil atanabilir.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =