Güney Sudan da hükümet ile muhalif güçler arasında şiddetli çatışmalar: 269 ölü

Cuma günü başlayan ve başkentte yayılan çatışmalarda  269  kişi hayatını kaybederken , kent sakinleri BM binalarına ve kiliselere sığınıyor

haberturk
0

Güney  Sudan  ın başkenti Cuba da hükümete bağlı güvenlik güçleri ile silahlı  muhalif  gruplar  arasında  cuma günü başlayan ve kentin farklı bölgelerinde devam eden çatışmalarda  269  kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

BBC ye konuşan Cumhurbaşkanı yardımcısının sözcüsü ,  Güney   Sudan  ın savaşa geri döndüğünü söyledi.

Hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre , Cuba daki cumhurbaşkanlığı sarayı çevresinde isyancıların eski lideri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar yanlısı askerler ile cumhurbaşkanlığı muhafızları  arasında  cuma günü başlayan  çatışmalar  , başkentin farklı bölgelerine yayıldı.

Çatışmalarda , 190 ı  muhalif  gruplar , 44 ü hükümete bağlı  güçler  ve 35 i sivil ,  269  kişinin yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Kent sakinlerinin , sıcak çatışmaların yaşandığı bölgelerden kaçarak Birleşmiş Milletler (BM) binaları ile kiliselere sığındığı ifade edildi.

Güney  Sudan  Savunma Bakanı Kuol Manyang Juuk , dün yaptığı açıklamada , cumhurbaşkanlığı muhafızları ile Machar yanlısı gruplar  arasında  cumhurbaşkanlığı sarayı çevresinde geçen cuma günü meydana gelen çatışmaların ardından bölgede sükunetin sağlandığını ifade etmiş ,  ölü  ve yaralılara ilişkin bilgi vermemişti.

Görgü tanıkları , geçen cuma günü cumhurbaşkanlığı sarayı çevresinde başlayan silahlı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =