Akdağmadeni ‘orkide’si ekonomiye kazandırılacak

Yozgat’ın  Akdağmadeni  ilçesinde , yaz aylarında doğada kendiliğinden yetişen salep orkidelerinin , tarlada ekilerek  çoğaltılması ve yöre halkına gelir sağlaması için proje başlatıldı.

milliyet
0

EKONOMİ SERVİSİ

Akdağmadeni Belediye Başkanı Suphi Daştan , belediye olarak hazırladıkları proje kapsamında Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü , ORAN Kalkınma Ajansı ve  Erciyes  Üniversitesi işbirliği ile  Akdağmadeni  salebinin marka değerinin ortaya çıkarılması için çalışma yürüttüklerini aktardı.

Daştan , salebi ham madde yerine mamul ürün olarak değerlendirmeyi  düşündüklerini , bunu yöre halkına gelir sağlaması için sektör haline getirebilmek  için gayret gösterdiklerini anlattı.

Orkidelerin  Kaçak  yollarla toplanması durumunda ağır cezaları olduğuna işaret eden Daştan , “Bu kadar kıymetli ve dünyada marka olabilecek bir salebin üretim şeklini değiştirerek , bunu sektör haline getirerek çoğaltıp hem Türkiye pazarına , hem de dünya pazarına girmek istiyoruz. Bununla ilgili bütün altyapı çalışmalarımız bitti. Şu anda salep numuneleri toplandı. Deney üretimine geçilecek” diye konuştu.

Daştan , salebin kilosunun işlenmemiş halinin 25-30 liradan , işlenmiş halinin ise 350-400 liradan satıldığını sözlerine ekledi.

Etiketler: Kaçak ,Yozgat ,Erciyes ,Erciyes Üniversitesi

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =