Çinli devin Türkiye deki şirketleri için  iflas  davası

 Çin  enerji devi CEEG Grubu’nun Türkiye’deki şirketi için  iflas  talebi ile dava açıldığı ortaya çıktı. Csun Eurasia Enerji’nin Tuzla’daki fabrikasını kuran mimarlık firması alacaklarını tahsil edemediği iddiası ile , önce icra t

hurriyet
0

Çin enerji devi CEEG Grubu’nun Türkiye’deki şirketi için  iflas  talebi ile dava açıldığı ortaya çıktı. Csun Eurasia Enerji’nin Tuzla’daki fabrikasını kuran mimarlık firması alacaklarını tahsil edemediği iddiası ile , önce icra takibi daha sonra , şirketin iflasını istedi.  Çinli  şirketin avukatları ise , davanın reddini isterken , alacak iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Güç trafolarının üretiminde Çin’in iki büyük üreticisinden biri olan CEEG Grubu 4 yıl önce Tuzla’da önemli bir yatırıma imza attı. Tuzla’da , hücre ve  güneş  paneli üretimi yapan şirket , mimarlık firması ile ‘ödeme krizi’ yaşadı.

İstanbul  Anadolu  Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen dava dosyasına göre , Kenan Metin ,  Csun Eurasia Enerji  A.Ş’nin Tuzla’daki fabrikasının ,  elektrik  , mekanik ve mimarlık işlerini üstlendi. Taraflar , yapılacak işler ile ilgili Aralık 2012 de sözleşme imzaladı.

EK İŞLERİN ÖDEMESİNDE SORUN
Sözleşme bedeli 3 milyon 665 bin  dolar  olarak belirlendi. Ancak , iddiaya göre , firma , yeni bir takım işlerin daha yapılmasını talep etti. Yapılan ek işlerin bedeli ise 2 milyon 900 bin TL oldu. İlk yapılan işlerin bedelinin önemli bir bölümü ödendi , gerişe 740 bin TL’lik ödeme kaldı. Ancak , dava dosyasına göre , taraflar arasındaki anlaşmazlık yapılan ek işlerin ödemesi ile ilgili ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =