Sirte limanı IŞİD den geri alındı

Libya da süren yoğun çatışmaların ardından  IŞİD  in Suriye ve Irak ta dışındaki en büyük kalesi olan  Sirte  deki liman  geri  alındı

haberturk
0

Libya güçleri ile terör örgütü IŞİD militanları arasında süren yoğun çatışmanın ardından ülkenin  Sirte  limanının örgütten  geri  alındığı bildirildi.

Libya güçleri tarafından yapılan açıklamada , terör örgütü IŞİD ile yaşanan çatışmanın ardından Libya güçlerinin  Sirte  limanının kontrolünü sağladığı kaydedildi. Sözcü General Muhammed El Ghusri ,  IŞİD  in üst düzey liderlerinin güneye doğru kaçtığını kaydederek , çok sayıda militanın da halen kent merkezinde kuşatma altında olduğunu söyledi.

Çatışmaların uluslararası toplantıların düzenlendiği konferans salonu olan ancak örgütün kentin kontörlünü ele geçirmesinin ardından  IŞİD  in komuta merkezi haline gelen Ougadougou konferans merkezine odaklandığı ifade edildi.

Hükümete bağlı güçlerin ise ağır topçu ateşleriyle konferans merkezini hedef aldığı aktarıldı. Örgüt militanlarının ise Libya güçlerine makineli tüfeklerle karşılık verdiği ifade edildi.

Libya hükümeti tarafından yapılan açıklamada ise , yaşanan çatışmalarda 2 askerin hayatını kaybettiği , 8 askerin ise yaralandığını söyledi. Bu hafta başında ,  Sirte  ye düzenlenen hava saldırılarında terör örgütünün mevzileri hedef alınmıştı.  Sirte  ,  IŞİD  in Irak ve Suriye dışındaki en büyük kalesi konumundaydı. Sirte , Ocak 2015 ten bu yana  IŞİD  in kontrolünde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =