Eşit, parasız, bilimsel laik ve anadilde eğitim

İstanbul’da , Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) öncülüğünde dün bir araya gelen grup , “Laik  eğitim  ,  laik  Yaşam”  mitingi düzenledi.

milliyet
0

 Ankara  Milliyet

Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndaki mitinge KESK’in çağrısıyla  Bursa  ,  Çanakkale  ,  Tekirdağ  ,  Kırklareli  ,  Edirne  ve Sakarya’dan gelen sendika üyeleri katıldı. İncirli Caddesi’nde toplanan grup ,  Bakırköy  Özgürlük Meydanı’na kadar yürüdü. “Laik  eğitim  ,  laik  yaşam istiyoruz” pankartları ve “iş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz” sloganlarıyla yürüyen gruptakiler , meydana arama noktalarından geçirilerek alındı.

Ankara’da ise miting Kurtuluş Meydanı’nda başladı. Halkevleri , Konur Sokak’ta buluşarak Kızılay’dan Kolej Meydanı’na yürüdü. “Hırsız , katil Erdoğan” sloganlarıyla yürüyen gruplar , “Laik ,  bilimsel  , anadilinde eğitim” , “Karanlığa karşı omuz omuza aydınlığa yürüyenlere selam olsun” pankartları taşıdı. Daha sonra konuşan  KESK   Ankara  Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Tertip Komitesi Başkanı Fevzi Yılmaz şunları kaydetti:

“Yıllardır inanç istismarı üzerinden eleştirmeyen nesiller yetiştirmek için; laik-bilimsel  eğitim  anlayışıyla çelişen uygulamaları adım adım hayata geçirdiler. Savaşın değil barışın , tecavüzün değil , cinsiyet eşitliğinin egemen olduğu bir ülke için umut biziz.” 

Samsun’da 1 gözaltı

Öte yandan Samsun’daki miting öncesi alana gelen K.G. isimli bir kadın , “Bu ülke sizin yüzünüzden bu hale geldi” diyerek ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =