‘TBMM’de daimi  çocuk komisyonu  kurulmalı’

 bilkent  Üniversitesi’nde bulunan Uluslararası Çocuk Merkezi’nden İnsan Hakları ve Çocuk Hakları Sorumlusu Adem Arkadaş Thiebert , TBMM’de  çocuk   komisyonu  kurulmasını önerdi.

milliyet
0

ANKARA Milliyet

Başta cinsel istismar olmak üzere çocuklara yönelik her türlü istismarı belirlemek üzere kurulan Meclis Araştırma  komisyonu  ,  Ak Parti   Bartın  Milletvekili Yılmaz Tunç başkanlığında toplandı. Komisyona sunum yapan Thiebert ,  çocuk  hakları ve istismarını önlemeye yönelik hukukta gelişmeler bulunduğunu ancak yapılan araştırmalara göre 95 yasa maddesinin , anayasada 12 maddenin Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ye uygun olmadığını savundu. Thiebert , özellikle Medeni Kanunu’nun 339. maddesi gibi yasalardaki bazı maddelerde çocukların , yetişkinlerin malı gibi görüldüğünü , bunun kabul edilemez olduğunu belirtti. Çocuk istismarının , dünya var olduğundan beri görüldüğünü ifade eden Thiebert , “Güç ilişkisi , yetişkinlerin çocuklara yaptığı haksızlık. Bunun değişmesi için yasaların uluslararası sözleşmelere uyması gerekiyor” dedi.

İstismarın kız çocuklarında daha fazla görüldüğünü , bunu önlemek için çocukları okulda tutmak , kız çocuklarının okullaşma oranını artırmak gerektiğini dile getiren Thiebert , kamu yönetimi reformuyla sorunun kökenini ortadan kaldırabileceklerini söyledi. 

TBMM’de  daimi  bir  çocuk   komisyonu  kurulmasını öneren Thiebert , “TBMM’de çocuklara dair , çocukları düşünen , çıkan yasalarda , politikalarda çocuğa etkisini düşünen , adım atan , TBMM’yi yönlendiren bir  daimi  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =