Erdoğan dan Van a büyük vaatler

Başbakan Edoğan  Van  da seçim mitinginde beklenen belgeleri açıkladı. İnkar politikası olarak nitelediği belgelerin altında İsmet İnönü nün imzası olduğunu söyledi.

haber7
0

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip  Erdoğan  , Biz , aynı kıbleye dönüyoruz... Bizim camilerimizden aynı ezan okunuyor. Bizim besmelemiz bir , Fatihamız bir , Yasinimiz bir... Ellerimizi semaya açıp dua ederken , biz biliyoruz ki , Allah , konuştuğumuz dillere değil , yüreklerimize bakıyor , samimiyetimize bakıyor dedi.

Başbakan  Erdoğan  ,  Van  Beşyol Meydanı nda partisince düzenlene mitingde halka hitap etti.

Van ın ilçelerini sayarak buradaki vatandaşlara da sevgi ve selamlarını gönderen  Erdoğan  , Seyit Abdülhakim Arvasi nin , Seyyid Fehimi nin , Feki Teyran ın şehri  Van  ı selamlıyorum. Ahmed-i Hani nin , Saidi Nursi nin ilim tahsil ettiği , medreselerinde dünyaca ünlü alimlerin yetiştiği , yeryüzünün en güzel şehirlerinden biri olan  Van  ı , Vanlı kardeşlerimi yürekten selamlıyorum diye konuştu.

12 Eylül halkoylamasında yüzde 94.5 gibi çok yüksek bir oranla evet dedikleri için şükranlarını da sunan Başbakan  Erdoğan  , bugün  Van  a dertleşmeye , hasbıhal etmeye , muhabbete , hemhal olmaya geldiğini dile getirdi.

Ben bugün  Van  a , yüreğimi bir kez daha sizlere açmaya , gönlümden geçenleri sizlerle paylaşmaya geldim. En başından itibaren bizim dilimiz samimiyet dilidir diyen Başbakan  Erdoğan  , şöyle konuştu:

Biz size hiçbir zaman yalan söylemedik , Allah ın izniyle de söylemeyeceğiz. Biz sizlere mahcup olmadık , Allah ın izniyle bundan sonra da mahcup olmayacağız. Biz , sizinle konuşurken , gönül diliyle konuşuyoruz , yüreğimizle , kalbimizle konuştuk. Biz , Doğu da ayrı , Batı da ayrı konuşanlardan olmadık.

Van da konuşup , gidip İstanbul da bu söylediklerini yalanlayanlardan olmadık.

Burada , Kürt kardeşlerime söz verip , sonra onu Ankara da unutanlardan olmadık. Samsun a ayrı , Hatay a ayrı , Antalya ya , Kars a ayrı , Tunceli ye ayrı , Diyarbakır a ,  Van  a ayrı dil ve üslup kullananlardan olmadık.

Biz , gece başımızı yastığa koyduğumuzda , kendi iç muhasebemizi yapıyoruz. Millet için ne yaptık , kardeşlik için ne yaptık , eser olarak , hizmet olarak ne ürettik; bunun muhasebesini yapıyoruz.

Biz gece başımızı yastığa koyduğumuzda , ülkemizin yoksul çocuklarını , acılı annelerini düşünüyor , aynı rüyayı biz de görüyoruz.

RAHMETLİ DEDEM SARIKAMIŞ TA VATANI SAVUNMAYA GİTTİ

Rahmetli büyük dedesinin 1915 te , Rize den kalkıp Sarıkamış a vatanını savunmaya gittiğini ifade eden Başbakan  Erdoğan  , rahmetli babaannesinin kendilerine hep onun elinde silah , nasıl donarak şehit olduğunu anlattığını söyledi.

Bunun gururunu , bunun verdiği aşkı , heyecanı babaannesini dinleyerek yaşadığını ifade eden  Erdoğan  ,  Van  ın bu noktada çok daha hazin bir hikayesi olduğunu vurguladı.

Sarıkamış Harekatı öncesinde ,  Van  da mevcut cephaneyi cepheye götürecek yetişkin bulunamadığını , çünkü herkesin savaşmaya gittiğini , yaşları 12 ile 17 arasında 120 tane Vanlı çocuğun , yürüyerek Sarıkamış a gidip bu cephaneyi yerine ulaştırma görevini üstlendiğini anlatan Başbakan  Erdoğan  , sözlerini şöyle sürdürdü:

1915 yılının Ocak ayında , o ayazda , o kara kışta , 120 çocuk , dağları aşarak , binbir badireyi atlatarak Sarıkamış a varıyorlar , emaneti yerine teslim ediyorlar. Geri dönerken , soğuk amansız bir şekilde bastırıyor , 22 si dışında hepsi yolda donarak şehit oluyor. Biz işte buyuz...

Benim Rizeli dedemle , Vanlı o çocuklar , Vanlı nice gençler , Vanlı nice kahramanlar şu anda Sarıkamış ta , toprağın altında koyun koyuna yatıyorlar. Çanakkale şehitliği aynı şekilde...

Filistin , Kutül amare şehitliği aynı şekilde... Biz dostluğun ötesine geçtik. Biz akrabalığın ötesine geçtik. Biz birbirimizin öz be öz kardeşiyiz. Bu vatan bizim , hepimizin vatanı. Bu ülke bizim , hepimizin ülkesi. Bu bayrak bizim , hepimizin bayrağı. Nasıl ki şehitlerimiz birse biz de biriz , beraberiz , kardeşiz.

Sevgili kardeşlerim... Biz , aynı kıbleye dönüyoruz... Bizim camilerimizden aynı ezan okunuyor. Bizim besmelemiz bir , fatihamız bir , yasinimiz bir... Ellerimizi semaya açıp dua ederken , biz biliyoruz ki , Allah , konuştuğumuz dillere değil , yüreklerimize bakıyor , samimiyetimize bakıyor.

Öyleyse biz neden birbirimizin diline hor bakalım , biz neden birbirimizin rengine , etnik kökenine hor bakalım? Bu kadar ortak yanımız varken , kardeşliğimiz bu kadar kadimken , biz neden fitneye , fesada , nifaka prim verelim? Mela Ahmet Ceziri nin şu sözlerine lütfen dikkat edin. Diyor ki , Mela Ahmet Ceziri: Aynı daire içinde hepimiz biriz , bütünüz. Aynı mastardan türemiş isimleriz. Işığımız aynı nurdan... Tecellimiz aynı turdan...

Ahmedi Hani ne güzel söylemiş; insan , en büyük kalemin çizdiği en güzel nakıştır. Mela Ahmet Ceziri ne diyorsa , Ahmedi Hani ne diyorsa Yunus Emre de aynen onu söylüyor; yaradılanı severim , Yaradan dan ötürü , diyor...

Yine diyor ki Yunus Emre; Hakkı gerçek sevenlere , cümle alem kardeş gelir...

Erdoğan ın konuşmasının satır başları şöyle:

Bu vatan bizim bu ülke bizim hepimizin ülkesi. Bu bayrak bizim hepimizin bayrağı... Nasıl ki şehitlerimiz bir ise biz de biriz... Biz aynı kıbleye dönüyoruz. Bizim camilerimizden aynı ezan okunuyor. Fatihamız Yasinimiz bir. Allah dillerimize değil yüreğimize bakıyor. Biz neden birbirimizin diline , etnik kökenine hor bakalım. Kardeşliğimiz kadimken neden fitneye fesata prim verelim...

Sevgili Vanlılar kardeşler arasında hesaplaşma olmaz helalleşme olur. Biz Ak Parti olarak bu ülkenin 74 milyon evladının kucaklaşmasını istedik. Bizim siyasetimiz bunun üzerine bina edildi. Biz birleştirenlerden olduk...

3 Kasım 2002 den bugüne samimiyetle kardeşliğin içinde oldu. Gençler ölmesin anneler ağlamasın dedik. Elimizi bedenimizi taşın altına koyduk. Sorunu çözeceğiz dedik. Yıllarda anlatamadığınız meselelerinize biz el attık. Bunları çözdük çözüyoruz. Burada bazı belgeler göstereceğim. Bunlar tarihe damga vuracak belgeler... Bu ülkede  10 yıllarca yaşanan zülmün baskının sindirmenin belgeleri bu belgeler... Türkiye de 2002: ye kadar sürdürülen inkar belgeleri .

Bu bakanlar kurulu kararnamesi içinde diyor ki Bağdat ta Kürtçe basılan kitapların yasaklanması ve yurda sokulması yasaklanmıştır... İmza İsmet İnönü ve bakanlarına ait. 4 Ekim 1944... Sayın Kılıçdaroğlu bunları öğrendi ki yeni bir şey söylüyor biz yeni CHP yiz diyor. Yeri geldiğinde de en eski partiyiz diyor. Belge Suriye de yapılan 1963 ve 1964 sayılı Kürtçe plağın toplattırılması gerekmektedir satışı yasaklanmıştır. İmza İnönü... Süleyman Haço tarafından yazılan Halep te bastırılan Modern Kürt Edebiyatından Öyküler kitabını toplatılması kararlaştırılmıştır... Diyor imza İsmet İnönü... Belge 5 Ahmedi hani tarafından yazılan ve Necmi İstikbal matbasında basılan Memnu Zin adlı kitabın yasaklanması ve toplatılması emredilmiştir... İmza İnönü ve bakanlar kurulu... Sen burada hangi acıyı yaşadıysan ben de aynı acıyı yaşadım... Bu belgeler yaşanan acının belgeleri .Bunlar inkar politikalarının belgeleri. Bugün Mem-u Zin kitabını bugün Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak biz bastırdık 2010 da... Şimdi devlet bastırdı...

Fark bu samimiyet bu gönülden konuşmak helalleşmek bu... Anneler şimdi kendi dilinde evlatları ile konuşuyor mu bunun önünü biz açtık. Kendi dilinizde ağlayamadıklarını da biliyorum... Bahçesaray dan gelene kadar ne kadar arandığını da biliyorum. Şimdi var mı?

Olağanüstü hali kaldırdık. Çekiç gücü gönderdik. Üniversitelerde Kürtçe enstitüler ve Kürtçe dil kursları açtık. Bunların hepsi bizimle geldi. Önceden devletin vatandaşı vardı şimdi vatandaşın devleti var. Ben Diyarbakır da kürt meselesi benim sorunumdur dedim Diyarbakır da... Biz bunları kaldırdık. Asimilasyon diye bir olay kalmadı. Benim grubumda kabinemde kürtler var mı var... İşte asimilasyon olayı bitmiştir... Bunlar yoktu biz gerçekleştirdik. Bizim programızda yer aldı adım adım gerçekleştirdik. Bizim siyasetimiz ilkeli siyasetti. Biz inkar yoluna sapmayız... Kasıtlı şekilde bunu BDP saptırıyor. Şu ana kadar parlementoda yerel yönetimlerde benim vatandaşıma ne kazandırdılar ne verdiler. Sadece terörden aldıkları güçle halkı korkutarak bir şey yapabileceklerini mi sanıyorlar. Önce 74 milyonu kucaklayacaksın ki hizmet veresin. Kürt sorunu ile PKK sorununu karıştırmayın. PKK üzerinden de rant elde ediyorlar... Başımızı iki elimizin arasına alacağız... Burada doğruyu ve halkı egemen kılmak için çalışacağız... Ben buraya boş gelmedim... Ankaranın hizmetini en çok alan illerin başında  Van  gelir... Bugün 345 eser ve hizmetin açılışını yapıyoruz...

 Van havaalanına bir günde en az 20 uçak inecek. Irak , İran , Azerbaycan halkı  Van  a alışverişe gelecek. Anneler çocuklarını okula dualarla uğurlayacak. Çocuklar dağa gitmek yerine okula gidecek.

Van a bir müjdem daha var. O da  Van  Büyükşehir olacak. 2014 yerel seçimlerine  Van  Büyükşehir Belediyesi olarak girecek. Seçimler öncesi yasasını çıkaracağız. İşi uygulamaya koyacağız.  Van  büyükşehir olunca ilçeler çok daha farklı hale gelecek. Belde kalmayacak. Alt yapı da çok daha başka hale gelecek.

Bugüne kadar adları anılmayan  Van  la özdeşleşmiş iismleri parklara bahçelere kültür merkezlerine koyduk.

Bahçesaray a kar tüneli açacağız.  Sırtında bebeğini doktora götürmek için günlerce yürümek zorunda kalanlar hastasını yolda kaybedenler vardı. Bugün artık hasta nerede ise gerekli olan araç onu oradan alıp sağlık merkezine götürmektedir.

Ayrıntılar Gelecek

Haber7

Etiketler:  Erdoğan   Van  miting büyükşehir


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =