Tıp öğrencilerinden 23 bin dolarlık ‘tekno’ kopya düzeneği

Tayland’da bir  Tıp  fakültesinde , gözlük çerçevesine kamera takan ve akıllı saatlerini kullanarak  kopya  çekmeye çalışan öğrenciler yakalandı.

haberturk
0

GAZETE HABERTÜRK

Tayland’da bir  Tıp  fakültesinde , gözlük çerçevesine kamera takan ve akıllı saatlerini kullanarak  kopya  çekmeye çalışan öğrenciler yakalandı. Rangsit Üniversitesi Rektörü Arthit Ourairat , yakalanan öğrencilerin teknolojik  kopya  düzeneğinin fotoğraflarını Facebook sayfasında paylaşarak sınavın geçersiz olduğunu açıkladı. Rektör Ourairat , casus filmlerine benzettiği  düzeneği  kuran öğrencilerin kişi başı 800 bin baht (23 bin ABD Doları) ödeyerek  kopya  girişiminde bulunduklarını anlattı. Olay sonrası tuttuğu tutanağın da fotoğrafını paylaşan rektör , öğrencilerin gözlük çerçevelerine mikrokamera yerleştirerek salon dışında bekleyen gruba soruları gösterdiğini , grubun da yanıtları akıllı saat yoluyla öğrencilere gönderdiklerini anlattı.

‘EŞİTSİZLİĞE KARŞI DİKKATİMİZ BİLİNSİN’

Öğrencilere  kopya  veren grup henüz yakalanamadı. Tayland televizyonu Kanal 3’ün haberine göre  kopya  girişimi öğrencilerin siciline işlendi.

Kanala bilgi veren Arthit , “Bunu mümkün olduğunca kamuya duyurmak istiyoruz , çünkü  Tıp  gibi yüksek talep gören bir bölümde böyle bir eşitsizliğe karşı dikkatli olacağımız bilinsin istiyoruz” dedi. Arthit’in Facebook paylaşımına gelen yorumlardan bazıları öğrencilerin zekâsını övdü , bazılarıysa öfkeliydi. Bazı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =