Fiyatlar petrol devlerini vurdu

Fiyatları dünyanın en büyük üç büyük  petrol  şirketini fena vurdu. Sadece ABD nin en büyük  petrol  şirketi  ExxonMobil  in karı yüzde 63 azaldı.

haber7
0

ABD li en büyük üç  petrol  şirketinin bu yılın ilk çeyreğindeki net kar ve gelirleri , düşük petrol fiyatları nedeniyle azalış gösterdi. Ülkenin en büyük  petrol  şirketi  ExxonMobil  den yapılan açıklamaya göre , 2016 nın ilk çeyreğindeki net kar , geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 63 düşerek , 1 ,8 milyar dolara geriledi.

Şirket , 2015 in ilk üç ayında 4 ,9 milyar dolar kar açıklamıştı. Ayrıca şirketin 2016 nın ilk çeyreğindeki net geliri , geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 28 azalarak , 48 ,7 milyar dolar oldu. Geçen yılın ilk üç ayında  ExxonMobil  in toplam geliri 67 ,6 milyar dolardı. ABD nin en büyük ikinci  petrol  şirketi Chevron da 2016 nın ilk çeyreğinde 725 milyon dolar zarar ettiğini duyurdu. Şirket , geçen yılın ilk çeyreğinde 2 ,6 milyar dolar kar açıklamıştı. Chevron un , 2016 nın ilk çeyreğindeki net geliri de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 azalarak , 23 ,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen senenin ilk üç ayında şirketin toplam geliri 34 ,6 milyar dolardı. ABD nin en büyük üçüncü  petrol  şirketi ConocoPhillips de dün yaptığı açıklamada , yılın ilk çeyreğinde 1 ,5 milyar dolar zarar ettiğini duyurmuştu. Şirket , geçen yılın ilk 3 ayında 272 milyondolar kar elde etmişti. Bu yılın ilk çeyreğinde 5 milyar dolar net gelir elde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =