Van da terörden doğan zarar 250 milyon

 Van  Vali Yardımcısı Hüseyin Demirbaş ,  terörden   doğan  zararların karşılanması amacıyla 5 yılda , 17 bin 924 kişiye 256  milyon  834 bin 928 lira ödendiğini belirtti.

haber7
0

Vali Yardımcısı Demirbaş , gazetecilere yaptığı açıklamada , 27 Temmuz 2004 tarihinde yürürlüğe giren 5233 Sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden  doğan  Zararların Karşılanması Hakkında Kanun dan yararlanmak üzere başvuru yapan vatandaşlara yapılan nakdi ödemelerin devam ettiğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı tarafından işlemleri , bu yılın Şubat , Nisan ve Mayıs aylarında tamamlanan 670 kişiye 4  milyon  827 bin 903 lira gönderildiğini kaydeden Demirbaş , söz konusu paranın vatandaşların hesabına aktarıldığını ifade etti.

Bu kapsamda , bir süre önce terör tazminatını alamadıkları iddiasıyla çeşitli eylemlerde bulunan Bahçesaraylı vatandaşlara da ödeme yapıldığını anlatan Demirbaş , şöyle konuştu:

Bahçesaray da terörden  zarar  gören ve sulhnameleri imzalayan 591 kişinin hesabına 3  milyon  407 bin lira aktarıldı. Ayrıca terörden  zarar  gören diğer vatandaşlarımıza ait sulhnamelerin imzalanması devam ediyor. Vatandaşlarımız sulhnameleri imzaladıktan sonra alacakları banka hesaplarına en kısa sürede aktarılacaktır. Söz konusu yasa kapsamında Valiliğimize şimdiye kadar 33 bin 886 başvuru yapıldı. Bunlardan 31 bin 923 başvuru , yasa gereği oluşturulan  zarar  Tespit Komisyonlarınca karara bağlandı. Bu başvuruların yüzde 94 lük kısmı sonuçlandırıldı. Bugün hesaplara aktarılacak para ile 5 yılda 17 bin 924 kişiye 256  milyon  834 bin 928 lira ödendi.

Vali Yardımcısı Hüseyin Demirbaş , kent merkezindeki izinsiz gösterilerde iş yerleri  zarar  gören esnafa da ödeme yapılacağını bildirerek , Eylemlerde iş yeri  zarar  gören ve polis merkezlerinde zararlarını tutanak altına alan esnafımız , Valiliğimiz bünyesinde bulunan  zarar  Tespit Komisyonuna müracaat etsinler. Bu vatandaşlarımızın da zararları karşılanacaktır şeklinde konuştu.

AA

Etiketler:  Van  valisi  terör   zarar   kent merkezi 


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =