‘Fiber’in şifresini  Kablo TV çözecek

Türkiye’de fiberde yeni şans olarak  Kablo  TV şebekesi görülüyor. 3 milyon 600 bin abonesi olan şebekenin özelleştirilmesinin fiberdeki altyapı sıkışıklığına çözüm olabileceği belirtiliyor

milliyet
0

Hanife Baş

Türkiye’deki fiber altyapıdaki sıkışıklığın giderilmesi için bir an önce  Kablo  TV şebekesinin özelleştirilmesi gerektiği belirtildi. Serbest Telekom İşletmecileri Derneği(TELKODER) bu amaçla ‘Türkiye’nin İletişimde İkinci Baharı-Kablo TV Şebekesi’ adıyla bir rapor yayınladı.
TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak , Türkiye’de  Kablo  TV şebekesinin 2005 yılında Türksat’a devredildiğini anımsatarak , “O tarihten bugüne  Kablo  şebekesinde pek çok geliştirme yapıldı. Saha dolabına kadar fiberler döşendi. Sonra koaksiyel kabloyla evlere kadar gidildi. Bu nedenle bu şebekenin özelleştirilmesi şu anda fiber altyapıda yaşanan sıkışıklığa çare olabilecek önemli bir adım olur” dedi.

‘Şimdi tam zamanı’
Kablo TV’de Türksat’ın 3 milyon 600 abonesinin bulunduğunu da aktaran Arıak , “Bu özelleştirme zaten hükümetin bilişim stratejisinde var. 2015 yılında bu açıklandı. Ancak geçen yıl seçimler nedeniyle çok bir şey yapılamadı. 4.5G lansmanı sonrasında bu özelleştirmenin tam dönemi. Bu yıl artık bunun özelleştirilmesi ülkeye ve sektöre büyük fayda sağlayacak. Hem devlet bundan bir gelir elde edecek. Hem de operatörler ve alternatif telekomcular altyapıdan faydalanmış olacak” diye konuştu. 
Arıak , daha önce bu özelleştirmeden hükümetin 2 milyar dolarlık gelir beklentisi hedefi olduğunu da ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =