Sağlık turizminde yıllık gelir 5 milyar dolara ulaşır

 Sağlık  Bakanlığı Müşaviri Erol Afşin ,  tıbbi operasyonların Avrupa dan daha kaliteli ve ucuza yapıldığı Türkiye nin ,  sağlık turizminden sağladığı gelirin tanıtımla artırılabileceğini belirterek ,  "Bir-iki yıl içerisinde sa

milliyet
0

Afşin , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  Sağlık  turizminin Türkiye de  ciddi ekonomik girdi sağlayan önemli alanlardan olduğunu söyledi.

Hükümetin bu alana çok önem verdiğini vurgulayan Afşin , Ekonomi  Bakanlığının destek verdiği  Sağlık  turizmi konusunda  Sağlık  Bakanlığının  faaliyetlerine değindi.

Afşin , Türkiye deki özel kuruluşların  Sağlık  alanında çok başarılı  olduğunu ,  Sağlık  Bakanlığının da bu konuda çalışmalar yaptığını ve bakanlığa  bağlı bazı  Sağlık  kuruluşlarında  Sağlık  turizmi için bölümlerin ayrıldığını  aktardı.

Türkiye nin  yıllık   Sağlık  turizmi gelirinin resmi rakamlara göre 1 ,5  milyar  dolara  yaklaştığını dile getiren Afşin , ancak bu rakamı net kestirmenin  mümkün olmadığını , özel kuruluşlar da dahil olmak üzere  Sağlık  turizminin bütün  alanlarından ülkeye  yıllık  3  milyar  dolar civarında döviz girdiğinin tahmin  edildiğini anlattı.

Afşin ,  Sağlık   turizminde  2023 hedefinin "yıllık 20  milyar  dolar gelir"  olduğunu anımsattı.

Bu alanda sivil toplum kuruluşlarının , özel kuruluşların ve kamunun iş  birliği halinde çalışması gerektiğini ifade eden Afşin , koordineli bir şekilde  çalışılması halinde bütün Akdeniz deki otellerin doldurulabileceğini belirtti.

Afşin , sadece medikali değil yaşlı ve termal turizmini kapsayan  alanları da iyi bildiklerini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =