Turkcell de kritik gelişme! Ruslar geri adım attı

 Turkcell  hissedarı Rus  Alfa  , elinde bulundurduğu hisseleri almaları için  Ziraat Bankası  ve  Çukurova Grubu  na teklifte bulundu.

haber7
0

Rus Alfa , elindeki 49 hisseye hisse başına 54.9 milyon dolardan 2 milyar 690 milyon dolarlık bir teklifte bulundu. Ziraat Bankası ve Kararmehmet e isterseniz hisselerimi alın diyor. Yıllardır Turkcell in sahipliğini isteyen  Alfa  nın Türkiye ile  Rusya  arasındaki uçak krizi ile başlayan gerginliğin ardından bunun artık mümkün olamayacağını düşündüğü iddia ediliyor..

Alfa Telecom Turkey Limited , Çukurova Telecom Holdings te sahip olduğu ve  Turkcell  İletişim de yüzde 13 ,22 dolaylı hisseye tekabül eden 49 adet A Grubu hisseyi satmak için  Çukurova Grubu  şirketlerinden Çukurova Finance International ve  Ziraat Bankası  na teklifte bulundu. KAP ta yer alan açıklamaya göre ,  Alfa  Telecom satış bedeli olarak hisse başına 54 ,9 milyon dolar teklif etti. Söz konusu teklif yüzde 13 ,22 hisseye tekabül eden 49 A tipi hisse için toplam yaklaşık 2 ,7 milyar dolara denk geliyor.  Turkcell  İletişim in yüzde 51 hissesi  Turkcell  Holding e , yüzde 13 ,07 si Teliasonera ya ait , yüzde 35 ,88 i ise halka açık.  Turkcell  Holding ise yüzde 53 ü Cukurova Telecom Holdings (CTH) , yüzde 47 si Teliasonera da bulunuyor. Altimo nun CTH de yüzde 49 hissesi bulunuyor.  Turkcell  de TeliaSonera nın direkt ve dolaylı olarak yüzde 37 ,3 ,  Alfa  nın ise yüzde 13 ,22 hissesi bulunuyor.

ÇUKUROVA NIN BORCUNU ZİRAAT BANKASI ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =