Kılıçdaroğlu: Erdoğan ın kimyasını bozdum

 chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu  ,  Erdoğan  ın  kimyasını   bozdum  , ezberini  bozdum  , şifresini de çözeceğim onun dedi.

haber7
0

Partisince  kırşehir  Ankara caddesinde düzenlenen mitingde halka hitap eden Kılıçdaroğlu ,  kırşehir  deki Ahi kültürünün , herkesin kültürü olmak zorunda olduğunu belirtti.

Konuşması sık sık Başbakan Kemal sloganlarıyla kesilen Kılıçdaroğlu , AK Parti nin 9 yıldır ülkeyi yönettiğini ifade ederek , Hangi ile gitsek o ilin sorunu var. Hangi vatandaşa dokunsak , sorunu var. Kime dokunsak bin ah işitiyoruz diye konuştu.

İstanbul boğazını bırak , çiftçinin boğazına bak yazılı pankartı okuyan Kılıçdaroğlu , Recep Bey diyor ki (Çitçinin karnı doyuyor , emeklinin karnı doyuyor. Memlekette fakir fukara yok.) Bir derdi kaldı , İstanbul a kanal yapmak. Bizim bütün projelerimiz insan üzerine. Ne üretirsek insan üzerine. Biz ranta talip değiliz. Onların yaptığı gibi ranta göz dikmedik. Onların yaptığı gibi rantı düşünmüyoruz. Bizim tek derdimiz var , bu ülkeyi huzurlu bir ülke yapmak. Hedefimiz bu , bunu gerçekleştireceğiz , kararlıyız ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu , Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye de 12 milyon 715 bin yoksulun olduğunu söyledi. OECD nin verilerine göre de Türkiye de her 4 çocuktan birinin yatağa aç girdiğini dile getiren Kılıçdaroğlu , şunları kaydetti:

Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu güzel ve bereketli coğrafyada , Türkiye de hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Neden Türkiye de 12 milyon 715 bin kişi yoksul? 9 yıldır başımızda bereketsiz bir iktidar var. Ben bunların maskelerini indiriyorum. Gövdesini silkeliyorum. Dallarını da il il , ilçe ilçe silkeleyin. Sanmayın ki elma düşecek. Düşse düşse taş düşer. Bereketli bir iktidar olsaydı bu yapı olmazdı. Esnafı da çiftçisi de emeklisi de memnun olurdu. Her şeyimiz var. Olmayan , dürüst siyaset. Olmayan , kul hakkı yiyen siyaset. Olmayan , Türkiye yi sömüren siyaset. Ne diyordu Recep Bey , (Ben ülkemi pazarlamakla mükellefim) diyordu. Pazarladın Türkiye yi , işte Türkiye bu halde. Huzursuzluk var Türkiye de.

Aile Sigortası projesinden bahseden Kılıçdaroğlu , kendisine (parayı nereden bulacaksın) diye sorulduğunu ifade ederek , şöyle devam etti:

Ben vatandaşa hesap vermeyi , namusuyla kabul eden bir siyaset anlayışından geliyorum. Vatandaşa 5 kuruşun bile hesabını vereceğim. Benim mesleğim hesap uzmanlığı. Recep Tayyip  Erdoğan  ın hesap uzmanlığı sınavına girmeye ne cesareti ne de bilgisi vardır. Ben binlerce kişinin katıldığı sınavı Allah a şükür kazandım ve geldim. Çünkü çalıştım. Alnımın terinin hakkını biliyorum. Devlette bu işi yapan 14 kuruluş var. Bütçesini topladık. 14 kuruluşu kapatacağız , Aile sigortasını , ASKUR u kuracağız. 7 milyar açığımız var. Bu , tüm kamu harcamalarının yüzde 1 ,7 si. Yüz liralık bir kaynaktan 2 lirayı yoksul için ayıran bir siyaset anlayışına parayı nereden bulacaksın diye sorulur mu? Eğer o soruyu soruyorlarsa , 100 liradan 2 lirayı ayıramıyorsan , sen o koltukta hangi yüzle oturuyorsun? Her şey halk için olacak.

Çiftçinin hayatından memnun olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu , bütün çiftçilerin oyunu istediğini ve onların sorununu çözeceğini bildirdi.

Mazotu 1 ,5 lira yapacağını ve Türkiye de petrol yok. mazotu dışarıdan alıyoruz , fiyatı dışarısı belirliyor dendiğini ifade eden Kılıçdaroğlu , Dışarıdan aldığımız maliyet ve benzin istasyonunun karı içinde çiftçiye mazot 1 ,5 liraya verilecek. Diğer 2 liranın biri KDV , diğeri ÖTV. Onları çiftçiden almayacağım. Nazar boncuğu olarak Recep Tayyip  Erdoğan  ın iki yakasına takacağım dedi.

Emeklilerin de hayatından memnun olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu , 9 milyon emeklinin tamamının hiç fire vermeden oyunu istediğini ve emeklilerin kırılan onurunu onaracağını iddia etti.

Kılıçdaroğlu , AK Parti nin gençlerle ilgili olarak bir proje açıklamadığını ileri sürerek , halkın partisi olarak gençlere de önem verdiklerini anlattı.

Üniversite öğrencilerinin yurt sorunu olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu , Her üniversite öğrencisi için sıcak-soğuk suyu olan , bir iki kişilik odalı , geniş bant internet erişimi olan öğrenci yurtlarını bitireceğiz. 2 yıl içinde Türkiye yi bu ayıptan kurtaracağız. Bu görevi lüks konutlar yapsın diye değil , öğrenci yurdu yapsın diye TOKİ ye vereceğiz şeklinde konuştu.

- HER ÖĞRETMEN ÖĞRENCİSİYLE BULUŞACAK

Askerlik konusuna da değinen Kılıçdaroğlu , askerliği 15 aydan aşamalı olarak 6 aya indireceklerini belirtti.

Kendisinin , Üniversite öğrencilerinin yaz tatillerinde askerlik yapacağını söylediğinde  Erdoğan  ın , Sen bunu söylüyorsun. Memleketi kim koruyacak dediğini ifade eden Kılıçdaroğlu , şunları söyledi:

Senin oğlun , Burdur Valisi nin gözetiminde 21 gün askerlik yaparken , hiç aklına gelmedi mi , bu memleketi kimin koruyacağı? Biz , ulusal bağımsızlık savaşını , yedi düvele karşı , dişimizle tırnağımızla , iman gücümüzle , mücadele yaptık ve bağımsızlığımızı kazandık. Aynı koşullar oluşursa , yine yaparız biz bunu.

Halkın iktidarında , atanamayan öğretmen kavramı olmayacak. Her öğretmen öğrencisiyle buluşacak. Eğitimi sil baştan , çağdaş anlamda yeniden yapılandıracağız.

Annelere seslendiğini dile getiren Kılıçdaroğlu , 1 milyon 700 bin çocuğun umutlarıyla oynadılar. 1 milyon 700 bin çocuk , hepimizin çocuğu. Bir sınav yapmayı beceremeyen bir hükümet , Türkiye yi yönetebilir mi? Yönetemezler , yönetemiyorlar. Bu güzel ülkede hepimizin kardeşçe yaşayacağı , bir Türkiye kurmak istiyoruz. Biz güzel bir Türkiye yi ayağa kaldırmak istiyoruz dedi.

Son günlerde Başbakan Recep Tayyip  Erdoğan  ın kendisiyle ilgili şeyler söylediğini ifade eden Kılıçdaroğlu , şunları kaydetti:

Devletin arşivleri senin elinde. Valiler , müsteşarlar , genel müdürler , istihbarat örgütleri senin emrinde. Arzu ettiğin televizyon kanalında , arzu ettiğin gazetecilerle karşıma çık beraber konuşalım. Olur ya , Süleyman Demirel in dediği gibi fikir fukarası olabilir. Sen kendini yetersiz görüyorsan , bakanlarını da al gel. Onları da yetersiz görüyorsan , güvendiğin adamları al gel. Ben tek başıma çıkacağım karşına.  Erdoğan  , karşıma çıkabilir mi? Çıkamaz. Çıkması için , kul hakkı yemeyecek. Geçmişi temiz olacak , mangal gibi yürek olacak.  Erdoğan  ın  kimyasını   bozdum  , ezberini  bozdum  , şifresini de çözeceğim onun.

AA

Etiketler:  chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu   kırşehir   miting 


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =