Matematikçiler İstanbul da buluştu

haber7
0

İstanbul Ticaret Üniversitesi nin (İTİCÜ) 10. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansta , matematiğin her alandaki önemi ve uygulanabilirliğinin bilimsel yönden ortaya konulduğu bildiriler sunuldu.

Konferansın açılışında konuşan İTİCÜ Rektörü  prof. dr. sabri orman  , şiir ile matematik arasında ilişki olmadığına inanıldığını ancak tarihte Ömer Hayyam ın bir istisna olarak hem rubaileriyle hem de matematik zekasıyla tanındığını kaydetti.

Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı  erhan erken  de konferans süresince sunulacak 70 e yakın tebliğin Toplanabilme Teorisi ve Uygulamaları konusundaki gelişmelere ışık tutacağını kaydetti.

Erken , bu tür faaliyetlerin çokça yapılmasının üniversite ruhuna uygun olacağını belirterek , İTİCÜ nün 10. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilen etkinliklerin devam edeceğini söyledi.

İTİCÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Savaş da bu tür konferansların bilgi alışverişi konusunda önemli olduğunu ifade ederek , Toplanabilme Teorisi hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaştıklarını , sorunların çözümüne katkıda bulunduklarını anlattı.

University of Central Florida da matematik profesörü olan Ram Mohapatra da son yıllarda bilim ürünlerinin sınırları aştığını ve bu tür konferanslarda çeşitli iş birliği fırsatları bulduklarını belirterek , Türk matematikçilerin yıllarca bilim dünyasına katkı sunduklarından haberdar olduğunu ifade etti.

Mohapatra , etkinliğin bu zamana kadar gördüğü en büyük Toplanabilme Teorisi ve Uygulaması konulu konferans olduğunu söyledi. Konferans cuma akşamı sona erecek.

İHA

Etiketler:  istanbul ticaret üniversitesi   prof. dr. sabri orman   erhan erken   fen edebiyat fakültesi   Matematikçiler  istanbul da  buluştu 


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =