Suriyeli sığınmacılar bu belge olmadan il dışına çıkamıyor

Türkiye de yaşayan Suriyeliler için getirilen  seyahat izin belgesi  şartıyla , sığınmacıların ikametlerinde sabit kalmaları ve kayıt altına alınmaları amaçlanıyor. Yaklaşık 350 bin Suriyelinin yaşadığı  Gaziantep  te , seyahat izin belge

hurriyet
0

Türkiye'de yaşayan Suriyeliler için getirilen "seyahat izin belgesi şartı"yla , sığınmacıların ikametlerinde sabit kalmaları ve kayıt altına alınmaları amaçlanıyor. Yaklaşık 350 bin Suriyelinin yaşadığı Gaziantep'te ,  seyahat izin belgesi  şartı kapsamında otogar , havaalanı ve kentin giriş noktalarında 24 saat uygulama yapılıyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 5  Ocak  ta yürürlüğe giren genelge , ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye ye sığınan Suriyelilere seyahatlerinde izin belgesi şartını getirdi. En fazla sığınmacının bulunduğu kentlerin başında gelen  Gaziantep  te de havaalanı , otogar ve kent girişinde uygulama noktaların oluşturuldu. 

Çalışmalarını , Göç İdaresi koordinesinde yürüten güvenlik güçleri , bir başka kente seyahat eden Suriyelilere "izin belgesi" kontrolleri yapıyor.
Belgesi bulunmayan  sığınmacılar  ise izin almaları veya kayıt altına alınmaları için yaşadıkları şehirdeki ilgili kuruma yönlendiriliyor.
 Otobüs  firmaları da izin belgesi olmayan Suriyelilere bilet satışı yapmıyor.

GÜVENLİK AMAÇLI BİR ÇALIŞMA

Benzer uygulamalar havaalanında da yürütülüyor.  Arama  noktalarından geçirilen ve izin belgesi olanların seyahatine izin veriliyor.  Bu çalışmalarla Suriyelilerin kayıt altına alınmaları ve ikametlerinde sabit kalmaları hedefleniyor. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =