700 milyon dolara 17 ülkeye ‘fiber bağ’

 Türk Telekom  , uluslararası denizaltı fiber kablolama sistemine  Marmaris  istasyonunu da ekledi.

milliyet
0

EKONOMİ SERVİSİ

Denizaltı veri hatlarından birini inşa eden SEA-ME-WE-5 konsorsiyumuna üye olan  Türk Telekom  , bu yeni istasyonla 2016 sonunda 3 kıtada 17 ülkeyi birbirine bağlayacak. 17 ülkeden 18 operatörün yürüttüğü proje için  700   milyon  $’lık yatırım yapılacak.
Türk Telekom Kurumsal İş Birimi CEO’su Mehmet Ali Akarca , 40 bini yurtdışında olmak üzere toplam 253 bin km’lik fiber altyapıları bulunduğunu söyledi. Akarca , “Bugün  İstanbul  hava trafiğinde nasıl bir merkez olduysa Türkiye’nin bilişim merkezi olması da çok önemli. Önce veri trafiğinin geçtiği sonra dağıldığı en son ise içerik sağlayan bir veri üssü olacağız. Bu bir günde olmaz ancak bizim çok önem verdiğimiz bir vizyon. Olabildiğince çok yerden veri sağlamak istiyoruz. Türkiye üzerinden çeşitli içerikleri bölgeye sağladığımızda çok farklı bir noktaya gelmiş olacağız” dedi.
Yeni bir alternatif
Türkiye’nin yurtdışı çıkışlarına yeni bir alternatif daha kattığını da kaydeden Akarca , “Bu proje , Avrupa-Asya hattında kurulan ilk fiber denizaltı bağlantısı olmasının yanı sıra en kaliteli ses ve veri trafiğinde en az gecikme oranı ile de oldukça üst düzey bir teknolojiye sahip. 
Ayrıca bu sistemle , Türkiye’nin dünya ile dijital iletişimini güçlendirecek , hızla artan veri ihtiyacına 24 terabit/saniye başlangıç kapasitesi ile en ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =