Tekno devlere türk kadın gücü...

Erkeklerin hakim olduğu sektör diye bilinen teknolojiye  kadın  eli değdi. Türkiye’de hem yerel hem de uluslararası pek çok firmada başarılarıyla dikkat çeken kadınlar tepe yönetim kadrolarını birer birer ele geçiriyor

milliyet
0

Hanife Baş - Tech Köşe

Teknoloji alanı genelde erkeklere özgü görülür. Ancak günümüzde bu durum bir nebze olsun değişiyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de teknoloji firmalarının zirvesine tırmanan  kadın  yönetici sayısının artışına tanıklık ediyoruz.

Erkek yöneticilerin ağırlıkta olduğu sektör yavaş yavaş  kadın  hakimiyetine giriyor. Başarılarıyla dikkat çeken kadınlar , tepe yönetim kadrolarına transfer ediliyor. Bunu hem yerel hem de global şirketlerde görmek mümkün. Cep telefonundan bilgisayara , buluttan giyilebilir teknolojiye kadar pek çok alanda imzaları var. 8 Mart  Dünya Kadınlar Günü  öncesinde Türkiye’de teknolojiye yön veren  kadın  yöneticileri mercek altına aldık.

Elma’da deneyimli isim

Resan Yüner Apple Türkiye Genel Müdürü ,

1987’de ODTÜ İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Bilişim sektöründe büyük deneyimi bulunan Yüner , 2000-2002 yılları arasında Compaq Türkiye Müdürü olarak görev yaptı. Ardından 2002-2008 yılları arasında Hewlett-Packard’da (HP) çalıştı.

2009 yılındaki 6 aylık GE Healthcare’ den sonra Oracle firmasına geçti. Üç yıl Oracle Türkiye Ülke Direktörüğü görevini yürüttü. 2012’den beri ise Apple Türkiye’nin Genel Müdürü olarak görev yapıyor.

Yazılım devinin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =