Ekonomi güven endeksi dip seviyede

Ekonomide  güven  , bugüne kadar en düşük düzeylere düştü. Ekonomik  güven endeksi  Şubat’ta bir önceki aya göre yüzde 14.8 gibi büyük oranda azalışla 71.46’ya gerileyerek , TÜİK’in veriyi hesaplamaya başladığı Ocak 2012’den beri

hurriyet
0

Ekonomide güven , bugüne kadar en düşük düzeylere düştü. Ekonomik güven  endeksi  Şubat’ta bir önceki aya göre yüzde 14.8 gibi büyük oranda azalışla 71.46’ya gerileyerek , TÜİK’in veriyi hesaplamaya başladığı Ocak 2012’den beri en düşük düzeye geriledi.

Ekonomik  güven  endeksinin 100’den büyük olması ortalama üzeri güveni; 100’den küçük olması ise ortalama altı güveni gösteriyor. Ekonomik  güven endeksi  , ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığı için öncü bir gösterge olarak gösteriliyor.

TÜİK açıklamasına göre ekonomik  güven  endeksindeki düşüş , tüketici , hizmet , perakende ticaret ,  inşaat  ve reel kesim (imalat sanayi)  güven  endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı. Ekonomik  güven endeksi  Kasım’da 104.8 , Aralık’ta 100.8 , Ocak’ta ise 83.9 düzeylerindeydi.

Endeks , tüketici  güven  göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim) , hizmet , perakende ticaret ve  inşaat  sektörlerine ilişkin  güven  göstergelerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =