Güven ‘dip’lerde!

TÜİK’in 2012 yılında hesaplamaya başladığı ekonomide  Güven  endeksi , tarihi dip seviyesine indi. Bir ayda yüzde 14.8 azalan endeks yüzde 71.46’ya geriledi. Endeks , seçimlerin yapıldığı kasım ayında 104.8 ile en yüksek seviyeye çıkm

milliyet
0

EKONOMİ SERVİSİ

Ekonomide  Güven  endeksi , hesaplanmaya başlandığı 2012 yılından bugüne kadarki en düşük düzeyine geriledi. Endeks şubat ayında , ocak ayına göre yüzde 14.8 oranında azalarak 71.46’ya düştü. 
?
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ekonomik  Güven  endeksi , 200 puan üzerinden hesaplanıyor. Endeksin 100’den büyük olması ortalamanın üzerindeki güveni; 100’den küçük olması ise ortalamanın altında kalan güveni gösteriyor. Ekonomik  Güven  endeksi , ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığı için öncü bir gösterge olarak gösteriliyor.
TÜİK açıklamasına göre ekonomik  Güven  endeksindeki düşüş , tüketici , hizmet , perakende ticaret , inşaat ve reel kesim (imalat sanayi)  Güven  endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı. Ekonomik  Güven  endeksi kasımda 104.8 , aralıkta 100.8 , ocakta ise 83.9 düzeylerindeydi.

Endeks , tüketici  Güven  göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim) , hizmet , perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin  Güven  göstergelerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

‘Olayların etkisi’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Perakende Meclis Başkanı Mehmet Nane , Türkiye’nin çevresindeki olaylar ve özellikle Suriye’deki gelimelerin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =