Eskişehir e uzay üssü gibi tren garı

Ankara için hazırlanan  uzay   üssü  görünümlü hızlı  tren  istasyon projesinin ardından şimdi de  eskişehir  , benzer bir gara hazırlanıyor.

haber7
0

Selim Kuvel in haberi

Devlet Demiryolları nın hazırladığı gar projesinin şehrin yeni cazibe merkezlerinden biri olması hedefleniyor. TCDD , bir yandan Eskişehir-İstanbul , Ankara-Sivas ve ay sonunda seferlere başlanacak Ankara-Konya hızlı  tren  hatlarında inşaat çalışmalarını sürdürürken , bir yandan da hızlı  tren  gar projelerini hayata geçiriyor.

Genel müdürlük , hızlı  tren  garlarının görünümüne büyük önem veriyor. Garların şehrin cazibe merkezi ve en güzel yapılarından biri olması için titiz bir çalışma sürdürüyor.

Eskişehir için planlanan hızlı  tren  istasyonunun yeri mevcut garın hemen arkası olarak belirlendi. Yer belirlemesi sırasında dünya örnekleri incelendi.

Roma , Paris , Londra , Milano , Tokyo , New York , Barcelona  gibi  şehirlerde  tren  istasyonunun şehir merkezinde olması göz önünde bulundurularak , yeni istasyonun şehir merkezinde olması kararlaştırıldı. Vatandaşın da bu konudaki görüşüne başvuruldu.

133 kişi ile yüz yüze yapılan ankette , vatandaşların yüzde 89 u mevcut garın hemen yanına yapılacak alana destek verdi. Hızlı  tren  istasyonu , 700 bin metrekare alan üzerine kurulacak ve 50 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.

İstasyon , günde 20 bin , yılda 7 milyon 300 bin yolcuya hizmet verecek. İstasyon sahasında , oteller , alışveriş merkezleri , parklar ve hayvanat bahçeleri , bir de kule yer alacak.

İnşaatı yap-İşlet-devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilecek gar binasının 150 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Projede , şehir içi trafiğin aksamaması da göz önünde bulunduruldu. Bunun için garın altından iki ayrı yol geçecek ve lastik tekerli araçlar bu yolu kullanabilecek.

AA

Etiketler:  eskişehir   tren garı   uzay   üssü   gibi   tren garı   yüksek hızlı tren 


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =