Kadınlar bilgisayar kodu yazmakta daha iyi

 Kadınlar  tarafından yazılan  bilgisayar  kodlarının erkeklerin yazdığından  daha  fazla onay gördüğü belirtiliyor.

hurriyet
0

Kadınlar tarafından yazılan  bilgisayar  kodlarının erkeklerin yazdığından  daha  fazla onay gördüğü belirtiliyor.Yeni bir araştırmada ortaya çıkan bu bulgu , onayın ancak  kodu  yazanın cinsiyetinin bilinmediği durumlarda verildiğini de gösteriyor.

Amerikalı araştırmacılar , Github adlı açık kaynaklı program paylaşım servisini kullanan 12 milyon kişiden cinsiyetleri profillerinde belli olan 1 ,4 milyona yakın kullanıcıyı inceledi.

Sonuçta  Kadınlar  tarafından önerilen kodlama değişikliklerinin kabul oranının erkeklerinkinden  daha  yüksek olduğu görüldü.

Bu oran kadınlarda yüzde 78 ,6 iken , erkeklerde 74 ,6.

Kadınlara karşı önyargı

Ayrıca öneriyi yapan kişinin profilinde cinsiyetinin kadın olduğunu belli edecek bilgi olması halinde , onay oranının 9 puan kadar düştüğü belirlendi.

Araştırmacılar buradan şu sonuca varıyor: "Github ı kullanan  Kadınlar  genel olarak  daha  yetkin olmasına rağmen , onlara karşı bir önyargı olduğu belli."

2015 rakamlarına göre ,  Facebook  un  teknoloji  personelinin sadece yüzde 16 sını , Google ın ise yüzde 18 ini  Kadınlar  oluşturuyor.

Fakat bu araştırmanın sonuçlarının  Kadınlar  açısından cesaret verici olduğu ve önümüzdeki yıllarda kadınların  teknoloji  alanındaki işlere  daha  fazla ilgi göstermesinin ve  daha  fazla istihdamının beklendiği belirtiliyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =