İngiltere de Zika virüsüne karşı uçaklar dezenfekte edilecek

Dünya  Sağlık  Örgütü (DSÖ) ,  Zika  virüsü vakalarına rastlanan ülkelerden gelen uçaklara böcek zehiri sıkılması tavsiyesinde bulundu.

hurriyet
0

İngiliz hükümeti yetkilileri; havayolu firmalarından ihtiyati tedbir olarak ,  Zika  virüsü vakalarının görüldüğü ülkelerden İngiltere ye yapılan seferlerde , uçakların böceklerden arındırıldığından emin olunmasını istedi. 

Sağlık Bakanı Jane Ellison yaptığı açıklamada , “Böcekten arındırma işlemi , İngiltere ye seyahat etmekte olan yolcuların maruz kaldığı riski azaltmak için alınan oldukça ihtiyati bir tedbir. İngiliz nüfusunun maruz olduğu riskin çok düşük olduğuna dair halkımızı temin etmek isterim. Etkilenmiş bölgelere seyahat eden yolculara , sivrisinek tarafından sokulma riskini azaltmak için sivrisinek kovucu solüsyon kullanmalarını , uzun kollu ve paçalı kıyafet giymelerini tavsiye ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ellison , hamile kadınların ,  Zika  virüsünün görüldüğü ülkelere seyahat etmekten kaçınmaları , zorunlu hallerde ise seyahatten önce jinekologlardan veya kliniklerden tavsiye almaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Kamu Sağlığı İdaresi Başkanı Dame Sally Davies de , virüsü taşıyan Aedes türü sivrisineklerin , düşük sıcaklıklardan dolayı İngiltere de hayatta kalma ve üreme şansının çok düşük olduğunu vurguladı

Davies ,  Zika  virüsüyle mücadele için bir milyon sterlin ek fon oluşturulduğunu belirterek , “Hastalığın tanısının nasıl konulacağı anlamak ve yayılmasını önlemek için ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =