Maliye den lüks konutlara vergi cezası!

 maliye  ,  satış  gelirlerini eksik beyan eden 300 müteahhide 5 milyon TL , kazancını eksik bildiren emlak sahiplerine ise 69 milyon 532 lira ceza kesti.

haber7
0

Maliye ,  satış  gelirlerini eksik beyan eden 300 müteahhide 5 milyon TL , kazancını eksik bildiren emlak sahiplerine ise 69 milyon 532 lira ceza kesti

e aldı. İlk etapta yapılan incelemelerde  vergi  kaçırdığı tespit edilen 300 ü aşkın müteahhide ceza kesildi. İncelemelerde , 500 bin-1.5 milyon lira arasında değişen konutların kâğıt üzerinde 100-150 bin liradan satıldığı ortaya çıktı.

DEFTERLER TUTMADI

Konut kredilerindeki artışlarla birlikte lüks projelerdeki  konut  satışlarında  vergi  kaçağının da arttığı görüldü.  maliye  , İstanbul da Levent , Bebek , Ataköy , Bahçeşehir , Maslak; İzmir de Karşıyaka , Alsancak; Ankara da Ümitköy , Çayyolu gibi lüks semtlerde ihbarları da dikkate alarak örnekleme usulü inceleme yaptı.

Müfettişler , önemli sayıda usulsüzlük saptadı.  maliye  , bazı firmaların  satış  tutarını düşük göstererek ya da maliyetleri şişirerek  vergi  kaçırdığını ortaya koydu. Bunun üzerine müteahhit firmalarının defterleri ile  konut  satın alanların kullandığı krediler ve tapu bilgileri çapraz kontrole alındı.  maliye  , lüks projelere ilişkin  vergi  denetiminde sıra dışı bir yol izledi. Önce semtleri ve yeni satışa sunulan projeleri saptadı. Müteahhit firmalardan  satış  bilgilerini içeren defterleri istedi.

Ardından da  konut  sahiplerine tebligat göndererek bulunduğu bölgelerdeki  vergi  dairelerine gelmeleri istendi.  maliye  , 300 e yakın müteahhidin yaklaşık 31 milyon liralık  satış  gelirine karşılık 43 milyon liralık geliri gizlediğini saptadı. Bu müteahhitlere 5 milyon liralık ceza kesildi. Gelir İdaresi Başkanlığı 2010 Faaliyet Raporu da , Türkiye de en fazla  vergi  kaçağının gayrimenkul sektöründe yaşandığını gözler önüne serdi.

KAÇIRAN KAÇIRANA

Aldığı gayrimenkulü 5 yıl içinde satan emlak sahiplerinin , değer artış kazancı kapsamında 86 milyon 330 bin lira kazanç beyan ettiği görüldü. Buna karşılık da 514 milyon 400 bin liralık gelirin devletten kaçırıldığı ortaya çıktı. Kazancını eksik bildirenlere de 43 milyon 664 bin lira  vergi  tahakkuk ettirilirken , 69 milyon 532 lira ceza kesildi.

EV SAHİPLERİ SORGUDA

Konut sahiplerinin kapısını çalan  maliye  , ödeme dekontlarını isterken , "Evi kaç liraya aldınız , müteahhide ödemeyi elden mi yaptınız , banka kredisi mi kullandınız?" sorularını da yöneltti.

Hazal Ateş / Sabah

Etiketler:  maliye   satış  gelirleri  konut   satış   maliye   lüks   konut   vergi cezası 


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =